A pénzügyi háttér hasonlóan alakult az egy évvel későbbihez, egy kivétellel. Itt már feltűntek külföldi nagykövetségi adományok is. Külföldi szervezetektől összesen 106 millió forintot kaptak, nagykövetségektől pedig 23 milliót, ám adója egy százalékát felajánló magyaroktól csupán 2,7 millió forintot. A rendszeres adományozok száma még az ezer főt sem éri el. Tehát míg nemzetközi szervezetektől százmilliós nagyságrendű támogatást kapnak, addig nincs ezer olyan ember, aki rendszeresen adományozna az Amnestynek.
A cikk jelezte, hogy 2020-ban, a koronavírus évében szinte pontosan ugyanannyi külföldi támogatást kapott az Amnesty, mint a 2021-es és 2022-es évben. A nemzetközi mozgalmakon keresztül érkező bevétel 2020-ban összesen 112,8 millió forint volt, ideértve a korábbi évekről elhatárolt támogatásokat is.
2020-ban 15,2 millió forint támogatást kaptak nagykövetségektől és magánalapítványoktól. Többek között a holland nagykövetség és a flamand képviselet támogatta a szervezetet. Magánalapítványoktól (Nadace OSF és OSIFE) társadalmi bázisépítésre és kommunikációs munkákra kaptak támogatást. A Nadace OSF Soros György prágai szervezete.
Adójuk egy százalékát felajánló magyar adófizetőktől azonban 2020-ban is csupán 2 157 702 forintot tudtak bezsebelni. Ebben az évben ilyen formában csupán 307 ember támogatta a szervezetet.
2019-ben aktivisták toborzásával, az oktatás ügyével és a jogállamisággal foglalkozott az Amnesty. Ebben a pénzügyi évben nemzetközi mozgalmon keresztül hetvenmillió forintot, a holland nagykövetségtől pedig 2,5 millió forintot kaptak. Az egyszázalékos bevételük 2,1 millió forint volt, és 305 ember támogatta ebben a formában a szervezetet. Ebben a pénzügyi évben 281 ember támogatta adója egy százalékával az Amnestyt, ellenben külföldről 56 millió forintot kaptak. Érdekességképpen megjegyezzük, hogy a 2018-as évi kiadások listáján szerepel egy „belső demokrácia” nevű tétel, amelyre összesen 2,4 millió forintot költöttek.
Külföldi adományok nélkül nehezen boldogulna az Amnesty
A Tűzfalcsoport rögzítette, hogy az adatokból több tendencia is kiolvasható. Egyrészt folyamatosan nőtt a nemzetközi mozgalmon keresztül érkező támogatások összege: míg 2015-ben 33 millió forintot, addig 2022-ben már 150 millió forintot kaptak. Másrészt a külföldi nagykövetségek támogatása rendszeresen visszatérő tétel, miközben a magyar adófizetők – bár enyhén növekvő mértékben, de – nem számottevően támogatják az Amnesty munkáját.
Nem túlzás az a vélemény tehát, hogy a szervezet külföldi adományok nélkül nem vagy csak nehezen tudna megélni Magyarországon. Már csak az a kérdés, hogy kinek éri meg évente százmilliókat pumpálni ebbe a szervezetbe
– húzta alá a tényfeltáró portál.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Kovács Tamás)