Műfenyő vagy vágott fenyő? Így döntsön, ha környezettudatos akar lenni!

Számos családnál a mai napig dilemma, hogy milyen fenyő álljon a nappaliban karácsonykor. Sokan a vágott fenyőkre esküsznek annak utánozhatatlan hangulata miatt, azonban a környezettudatosságra hivatkozva egyre többen inkább műfenyőt vásárolnak. A Klímapolitikai Intézet cikke szerint az utóbbi csoportba tartozók azonban több szempontot nem vesznek figyelembe, és a műfenyő mellett szóló természetvédelmi érvek sem feltétlenül helytállóak.

Forrás: Klímapolitikai Intézet2023. 12. 18. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre gyorsabban terjednek a műfenyők egyes természetvédők helytelen, és tudományos szempontból alaptalan nyomása miatt – mutatott rá honlapján a Klímapolitikai Intézet. Hozzátették: sokan azért is preferálják az élővel szemben, mert sokáig eláll, nincsenek hibái és nem hullajtja a levelét.

Mint írták, a karácsonyfa jelentős népszerűségre a 19. század végén és a 20. század elején tett szert. Az élővel párhuzamosan kezdett el terjedni a műfenyő is. Előbbi egész évben törődést igényel: trágyázás, locsolás, permetezés, metszés. 

karácsonyfa
Fotó: Pexels

Összességében évente 10-11 hónap a munka egy fenyőfával, amelynek megfelelő méretre való növekedéséhez 8-15 évre van szükség, ezzel szemben a műfenyőt (PVC, PE és fém kombinációja) üzemekben, legtöbbször fosszilis energiát felhasználva, futószalagon gyártják.

Egy műfenyő legalább tíz év alatt hozza be az élőnek ezt az előnyét

– mutatott rá az intézet. Hozzátették: a vágott fenyő, amennyiben a hulladék fenyőt megfelelő helyen és módonhasznosítják újra (például komposztálással), szinte karbonsemlegesnek mondható, hiszen csak az a szén-dioxid kerül vissza a légkörbe, amit a növény élete során fotoszintézissel megkötött.  

A kulcskérdés itt is a szén-dioxid

A vágott karácsonyfa elégetésével közel ugyanannyi szén-dioxid keletkezik, mint amennyit élete folyamán felhasznál. Ha azonban a karácsonyfát nem elégetik, hanem biomasszatüzelésű erőműben égetik el, akkor még kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe, mert a keletkezett gázok leválasztó rendszeren mennek keresztül. Ha felaprítva szétterítik, komposztálják, 3,3-3,5 kilogrammra csökken a szén-dioxid-kibocsátása. 

Minden egyes vágott fenyő után legalább egy, de átlagosan 5-6 fát ültetnek újra, ami azt jelenti, hogy összességében több szén-dioxidot nyelnek el a karácsonyfának nevelt fenyők, mint amennyi az elégetésük során felszabadul.

A műfenyők esetében Kína számít a legnagyobb gyártó országnak. A fákat teherhajókon és repülőgépen szállítják a világ különböző pontjaira, amellyel az egy műfenyőre eső károsanyag-kibocsátás 190 százalékkal magasabb, mint a vágott fenyő esetében, ami műfenyőnként 25 kilométer autóút során kibocsátott szén-dioxidnak felel meg. 

Műfenyőt lehet vásárolni a spórolás érdekében, viszont az intézet szerint hozzá kell tenni, hogy az a költség, amelyet a károsult környezet regenerálására kell fordítanunk a gyártás és a majdani hulladéktermelés miatt, nincs beleszámítva a műfenyő árába. 

Tehát míg a műfenyők közel 90 százaléka Kínából származik, addig a Magyarországon árult élő és vágott fenyők nagy részét idehaza nevelik, és ezzel közvetlenül és közvetve több ezer munkahelyet biztosítanak – összegzett a Klímapolitikai Intézet.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.