Az Európai Unió versenyképességének helyreállításáról írt cikket Orbán Viktor miniszterelnök a Financial Timesban. A kormányfő a londoni gazdasági napilapban megjelent írásában hangsúlyozza: tizenhárom évvel első elnöksége után Magyarország immár másodszor tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. Kiemeli: eddigi miniszterelnöki időszakában, amely átíveli a két elnökség között eltelt időt, különleges nézőpontból kísérhette figyelemmel Európa versenyképességének erózióját.
„Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ismerhettem az 1990-es évek európai integrációjának kiemelkedő építőmestereit. Közöttük volt Helmut Kohl, aki gyakorta emlegette, hogy Európa politikai fennmaradása a gazdasági versenyképesség megőrzésétől függ”
– írta Orbán Viktor.
A kormányfő idézi a néhai német kancellárt, aki egy alkalommal kijelentette: „Mindannyiunknak szüksége van Európára, hogy versenyképesek maradhassunk a világpiacokon.” Orbán Viktor szerint Kohl szavai soha nem voltak annyira jelentőségteljesek, mint most. A miniszterelnök hozzátette, az EU versenyképességének romlása az elmúlt évtizedekben mind szélesebb körű folyamattá vált.
Elhibázott brüsszeli döntések
– Ez a hanyatlás mindenekelőtt az olyan elhibázott brüsszeli döntések következménye, amelyek ellentmondanak a világgazdaság realitásainak – írta Orbán Viktor.
A kormányfő ennek fő példájának nevezte a zöldátmenetet, amelyet az EU anélkül érvényesít, hogy előtte megfelelő konzultációkat folytatna az egyes ágazatokkal.
Az energiaárak háromszor-ötször magasabbak, mint az Egyesült Államokban, így az európai vállalatok elveszítik versenyképességi előnyüket, emiatt viszont az innováció helyett kénytelenek a közműdíjakra átcsoportosítani pénzügyi forrásaikat
– áll Orbán Viktor cikkében.
A miniszterelnök kétségtelen ténynek tartja, hogy Európának nyilvánvalóan vezető szerepet kell vállalnia a zöldágazatokban, különös hangsúlyt helyezve az elektromos járművek fejlesztésére és gyártására, az iparági szereplőket hátráltató és az embereket terhelő szabályozások bevezetése azonban immár fenntarthatatlan. – A gazdák szintén komoly nehézségekkel kénytelenek szembenézni: termelési költségeik jelentősen nőttek, és egyre bonyolultabb zöldkötelezettségek között kell manőverezniük – fogalmaz a kormányfő.
Elhúz mellettünk a világ
Hangsúlyozza emellett, hogy az üzleti vállalkozások is egyre nagyobb adóterhekkel szembesülnek. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) globális társasági minimumadójának januári bevezetése, amelyet az Európai Unió legnagyobb adóreformjának szántak, katasztrofális kudarcnak bizonyult. Jóllehet világszerte 140 ország, köztük az EU valamennyi tagállama csatlakozott az egyezményhez, olyan kulcsfontosságú versenytársak, mint az Egyesült Államok, Kína és India, továbbra sem fogadták el a megállapodást – hangsúlyozza a kormányfő.
Orbán Viktor szerint Európa sokkal kevésbé vonzó befektetési célponttá vált, és ennek következtében még európai vállalatok is fontolóra vették az áttelepülést más piacokra.
A miniszterelnök megjegyezte:
- a fő európai gazdaságok növekedési üteme az idén alig éri el az egy százalékot,
- az amerikai gazdaság ugyanakkor csaknem három százalékkal,
- a kínai gazdaság öt százalékhoz közeli ütemben nő,
- India növekedése pedig megközelíti a hét százalékot.
– Idővel még nagyobb mértékben lemaradunk, így haladéktalan irányváltásra van szükség – áll Orbán Viktor írásában.