Ha valaki nem értené, miért támadja – erkölcsi és nem szakmai okokra hivatkozva – Polyák Gábor, az ELTE docense Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját a doktori vizsgája miatt, és ehhez miért asszisztál a 444 és a Telex, valamint hogy jön a képbe David Pressman távozó amerikai nagykövet, annak érdemes elolvasni az Index idén január végén megjelent cikkét – számolt be a Mandiner. Mint írták, a Mérték Médiaelemző Műhely közzétett egy listát arról, hogy mely médiumok és mekkora támogatást nyertek az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton.
A pályázat lebonyolításában, a befutók kiválasztásában és a pénzek odaítélésében a Mérték mellett az Ökotárs Alapítvány is segítséget nyújtott David Pressmanéknek.
A sikeres pályázók között van többek között a 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt., továbbá a Telex.hu-t működtető Van Másik Zrt. is, emellett nagyobb összegű támogatást kapott a Magyar Hang, a Klubrádió és az Átlátszó is. Összesen több mint 115 millió forintot osztottak szét a különböző hazai orgánumok között. Polyák a Mérték Médiaelemző Műhely vezetőjeként vett részt a pályázat elbírásában.
A sikeres pályázók listáját – amelyen kizárólag kormánykritikus, baloldali lapok szerepelnek – alább mutatjuk:
Ezek után nem meglepő, hogy a Polyák által Orbán Balázs doktorija ellen elindított politikai támadást napirenden tartja az amerikai pénzekből működő baloldali sajtó. A jobboldaliakat az egyetemekről kitiltani akaró liberális oktató osztja az amerikai nagykövetség által a liberális sajtónak szánt anyagi forrásokat. Ezekből a pénzekből azok a liberális médiumok is kaptak, amelyek Polyák vállalhatatlan mondatait mentegetik és az Orbán Balázs doktorijával kapcsolatos eljárást támadják.
Gyurcsány és Bajnai kegyeltje, Magyarország ellensége
Ahogy arról lapunk korábban cikkezett, Polyák Gábor Bajnai Gordonnak és Gyurcsány Ferencnek is kegyeltje volt. A miniszterelnök politikai igazgatóját, Orbán Balázst amiatt támadta meg a pécsi illetőségű Polyák Gábor, hogy az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskoláján doktorál. Erre hivatkozva az ELTE tanszékvezetője, Polyák önmaguk „arcon hányásáról” posztolt. A Baranya vármegyei hírportál felidézte: szakmai szempontból rendben volt Orbán Balázs doktori disszertációja, de politikai okokból mégis ellene szavaztak néhányan az ELTE-n.
Emlékezetes, hogy az Európai Parlament LIBE bizottsága többször támadta hazánkat a jogállamiság kérdéskörével, amit az elemzők elsősorban a gazdasági nyomásgyakorláshoz szükséges politikai akciónak értékeltek.
A LIBE bizottság meghallgatásaira előszeretettel járt el Polyák Gábor is, és a hazánknak járó uniós pénzek visszatartását is előidéző Sargentini-jelentés megkreálásában is részt vett
– írja a vármegyei lap. Erről tanúskodik a jelentés maga, hiszen abban szerepel forrásként megjelölve a Polyák által alapított Mérték Médiaelemző Műhely.
A baloldali kötődését mutatja, hogy 2010-ben rövid ideig ORTT-elnöknek (az azóta megszüntetett Országos Rádió és Televízió Testület) érezhette magát, miután Bajnai Gordon akkori kormányfő és Sólyom László államfő támogatását is bezsebelte, aztán viszont az egészből nem lett semmi.
Márki-Zay kabinetvezetője is volt a 2022-es kampányban
A magát előszeretettel függetlennek, elfogulatlannak beállító oktató a Soros-pénzekből támogatott Mérték Médiaelemző Műhely alapítója, a 2022-es országgyűlési kampányban is részt vett aktívan a baloldali összefogásban, Márki-Zay Péter sajtó- és médiapolitikáért felelős kabinetvezetője volt. Polyák Gábor a PTE kommunikáció- és médiatudományi tanszékének korábbi vezetőjeként egy Facebook-posztban azzal támadta még Pécsen az egyik egyetemi oktatótársát, hogy az MSZP-s frakciótag Mellár Tamás képviselő fórumának szakmaiságát megkérdőjelezte. Akkor a balos Mellárt Polyák Gábor éppen a szakmaiság érveivel akarta megvédeni.
Polyák a saját doktori disszertációját akkor védte meg a Pécsi Tudományegyetemen, amikor kutatásvezető volt a Gazdasági Versenyhivatalnál a Gyurcsány-kormány idején.