Nem először keveredik önellentmondásba Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense – mutatott rá a Transzparens Újságírásért Alapítvány egy cikkében. Mint írták, annak ellenére, hogy Polyák korábban felszólalt a hatalmi ágak szétválasztása és a véleménynyilvánítás fontossága mellett, most úgy nyilatkozott, hogy Orbán Balázsnak politikai szerepvállalása miatt nem szabadna doktori címet kapnia az ELTE-n. A tényellenőrök kiderítették:
Polyák saját doktori disszertációját akkor védte meg a Pécsi Tudományegyetemen, amikor kutatásvezető volt a Gazdasági Versenyhivatalnál a Gyurcsány-kormány idején.
Ez azt jelenti, hogy olyan dolgot kér számon másvalakin, amit ő nem várt el saját magától.
Gyurcsányista múlt
Nem ez volt az egyetlen terület, ahol Polyák a bukott kormányfő szekerét tolta, ugyanis a docens 2007-ben a Miniszterelnöki Hivatalnak dolgozott, segítve a Gyurcsány-kormányt a kereskedelmi műsorszolgáltatás versenyjogi alapú szabályozásáról szóló, illetve a nemzeti tartalmak előállításával, szerkesztésével és átvitelével összefüggő tartalmi és pénzügyi feltételrendszer kialakításában. Ezt követően
2008–2009-ben a Gyurcsány Ferenc által jelölt Majtényi Lászlónak, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnökének volt a tanácsadója médiajogi kérdésekben.
Polyákot nem először éri az a vád, hogy politikai nézeteit nem tudja elválasztani egyetemi oktatói tevékenységétől. Miután a Pesti Srácok összefoglalót közölt arról, milyen erősen átpolitizált az általa vezetett tanszék munkája, az érintett határozottan visszautasította a vádakat, és leszögezte, hogy miközben „értelmiségi, határozott értékrendet valló egyetemi emberekként bizony politizálunk”, ezalatt oktatóként, illetve egyetemi polgárként nem. Kérdéses, hogy ez a finom distinkció mennyire érvényesült Orbán Balázs doktorijáról szóló bejegyzésében – mutatott rá a tényfeltáró honlap. Hozzátették, a közelmúltban megjelent nyilatkozatában Polyák arról beszélt, hogy a politikai elköteleződés mindenképpen meghatározó az ember életében.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Gyurcsány szekértolójának a felháborító mondataira reagálva, Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke kijelentette: a tudományos autonómia érvényesülése azt jelenti, hogy a döntést semmilyen formában nem befolyásolhatják a fokozatszerzésről döntést hozó testület tagjainak, az illetékes egyetem munkatársainak, vagy külső tényezőknek a politikai, így tudomány- és felsőoktatás-politikai nézetei, elvárásai. A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni – szögezte le.