– A magyar családok a támogatási rendszeren keresztül jelentősen nagyobb összegű támogatást kapnak, mint a határon túli magyar családok – válaszolta Orbán Viktor a parlamentben a DK-s Kálmán Olgának az azonnali kérdések órájában. A miniszterelnök elmondta: azt is fel lehetne vetni, hogy a határon túli magyar családok ugyanakkora támogatást kapjanak, mint a magyarországi családok.
Ha jól értem, ön sajnálja azt a pénzt, amit a határon túli magyar családok kapnak. Ez nem más, mint a 2004. decemberi népszavazás szégyenteljes folytatása
– tette hozzá.
Hozzátette: az lenne a helyes, ha a határon túli magyar családoknak is akkora támogatást tudnának adni, mint a magyarországi családoknak, ám ennek jogi akadálya, hogy a legnagyobb támogatást az adókedvezménnyel tudják biztosítani, amit a határon túli magyaroknak nem tudnak biztosítani.
Amit önök folytatnak, az a határon túli magyar emberekkel szembeni, kommunista időkből itt maradt, szocialista hangulatkeltés. Szégyelljék magukat érte
– jelentette ki a kormányfő.
Kátyúba lökte az országot a baloldal
– Az önök által bevezetett Bokros-csomag okozta a legnagyobb demográfiai katasztrófát Magyarországon. Az önök által kátyúba lökött országot kell kihúznunk a kátyúból – felelte Orbán Viktor a szocialista Komjáti Imre kérdésére. A miniszterelnök emlékeztetett:
az Eurostat adatai alapján a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya 2015-ben 24 százalék volt, 2023-ban pedig 10 százalék.
– Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt. Aztán állok rendelkezésére egy parlamenti vitában – tette hozzá. A kormány meghirdetett egy 21 pontos akciótervet, ami a béremelést, vállalkozásokat és a lakhatást támogatja – emlékeztetett. Arra kérte a képviselőt, támogassa ezt az akciótervet.
A baloldali sajtó is tájékoztatott a miniszterelnök parlamenti válaszáról, de tendenciózusan csak a feléről számol be az elhangzottaknak. A Telex például ezzel a címmel hozta a tudósítást: Orbán Viktor: Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, az költözzön oda! A 444 hasonló címmel közölte a maga beszámolóját.
Antikommunista ügyekben nincs pardon
– Szívesen mondanék néhány éleset KGBéláról és arról, hogy a DK-val együtt indultak a választáson – válaszolta Orbán Viktor a jobbikos Brenner Koloman kérdésére. A miniszterelnök úgy látja, a sekélyes politikai pofozkodás méltatlan az 1956-os forradalomhoz.
Antikommunista ügyekben nálunk nincsen pardon
– tette hozzá.
Felhívta a figyelmet, hogy az 1956-os forradalomból nem lehet levezetni olyan észszerű politikát, amellyel egyszerre lehet adózni a hősök emléke előtt és lenne észszerű a 21. század körülményei közepette.
Összekeverte a mostani külpolitikát a történelmi megemlékezéssel, amivel gyalázatos dolgot csinál. A pártjának az elnöke választási megfigyelő volt a Krímben
– fogalmazott a miniszterelnök.
Nőnek a családi adókedvezmények
– A családi adókedvezményt nem önök vezették be, hanem mi. A vitára azért van lehetőség, mert mi bevezettük. Ez a kiindulópont – válaszolta a kormányfő Tordai Bence párbeszédes politikus kérdésére. Orbán Viktor tájékoztatott: egy gyermek után tízezer, két gyermek esetén húszezer, három gyermek után pedig 99 ezer forintot írhatnak le az adóból a családok, házastársak estén mindketten. Hozzátette, hogy 2026. január 1-jétől
- egy gyermek után 20 ezer forintot,
- két gyermek után 40 ezer forintot,
- három gyermek után 198 ezer forintot írhatnak le a családok.
Ez a rendszer arra ösztönöz, hogy a családok több gyermeket vállaljanak, a miniszterelnök szerint ez a rendszer jó, és érdemes több pénzt beletenni.
A kormányfő felidézte: 2010 előtt voltak családok, amelyek nem a gyermekekért, hanem a gyermekekből akartak megélni, a társadalom azon részében, ahol dolgoztak, óriási ellenérzések támadtak emiatt. Akkor arra a következtetésre jutottak, hogy a családi pótlékot nem veszik el, de a rendelkezésre álló forrásokat a munkával összekötve adókedvezmények révén juttatják el a családokhoz.
Számos előrelépés 2010 óta
– 1920-ban az ellenségeink úgy döntöttek, hogy Magyarország legyen kicsi és szegény, 2010-ben kormányra került a nemzeti oldal, és úgy döntöttünk, hogy Magyarország legyen újra nagy és gazdag. Ezt szolgálja a gazdaságpolitikánk – fogalmazott Orbán Viktor, válaszolva Toroczkai Lászlónak, a Mi Hazánk elnökének azonnali kérdésére.
Nincs olyan mutató, amelyben ne lett volna előrelépés 2010 óta, azonban ezzel nem lehetünk elégedettek, mert nem vagyunk elég nagyok és gazdagok, de azok leszünk, ha folytathatjuk a kormányzást
– tette hozzá.
Mint mondta, a célokat nem vitatja a Mi Hazánk, hogy Magyarország legyen újra nagy és erős, most már csak a tényekben kellene egyetérteni. Emlékeztetett, hogy 2012 óta egy év kivételével mindig reálbér-emelkedés volt hazánkban.
Idén 9,5–10 százalék közötti reálbér-emelkedés várható Magyarországon
– hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
Belgrád–Budapest vasút
– Mindig vannak ezek a sunyi kínai megjegyzések, amiket hallunk önöktől. Kétségkívül kínai hitelből finanszírozzuk a Budapest–Belgrád vasútvonalat, ám ez egy magyar beruházás. Tárgyalunk az európai fejlesztési banknál egy olyan hitelről, amelyet szintén vasútfejlesztésre akarunk költeni. Olyan hitelekkel dolgozunk, amelyek a piacon elérhetők.
A görög kikötőkből fel kell jutni az árunak az európai kontinensre. A Belgrád–Budapest vasútvonal nélkül más, alternatív útvonalat választanak a kereskedők. Ez nekünk pénzügyi veszteséget jelentene. Ez evidens nemzetgazdasági érdek
– válaszolta Orbán Viktor Kanász-Nagy Máténak, az LMP képviselőjének kérdésére, amelyben a politikus az újvidéki pályaudvarnál történt tragédia kapcsán érdeklődött a Belgrád–Budapest vasútvonalról. A miniszterelnök azt javasolta a képviselőnek, hogy Lázár Jánosnál érdeklődjön a neki szánt egyéb kérdésekkel. Emlékeztetett: többen használják a vasutat Lázár János minisztersége alatt, mint korábban.