Kiderült, milyen gomba okozta az éttermi mérgezést Zalában

Közel húsz embert kellett kórházban ellátni.

Forrás: Zaol2024. 12. 17. 8:15
Nagy döggomba
Forrás: Wikipedia/Holger Krisp
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiderült, milyen mérges gombától lettek rosszul azok, akik egy zalaegerszegi étteremben múlt hét szerdán gombalevest fogyasztottak. Az is kiderült, hogy pontosan melyik étteremben lettek rosszul az emberek – közölte a Zaol.

Az ételmérgezést a nagy döggomba okozta a Piccolo étteremben.

A kormányhivatal vizsgálata még tart, de a részleges vizsgálati eredmények alapján biztosan kijelenthető, hogy ez a gomba okozta a problémát. Az étteremmel kapcsolatban alkalmazható hatósági intézkedésekről a további vizsgálati eredmények függvényében dönt a kormányhivatal, amely után eljárást indíthat és élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabhat ki 150 ezer forinttól 2,25 millió forintig terjedő összegben.

Rossz gomba került a levesbe

A menüben felszolgált gombalevesből 22 ember evett, közülük 17 vendég lett rosszul, 14-en jelentkeztek a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház sürgősségi betegellátó osztályán. Hányás, hasmenés volt a fő tünet, gyomormosáson is átestek többen.

Könnyen felismerhető lett volna

A nagy döggomba fogyasztása után fél-két órával hányás, hasmenés, fejfájás, enyhébb idegrendszeri tünetek léphetnek fel. A tünetek 1-2 nap múlva elmúlnak. A mérgezés nagyon kellemetlen, de nem halálos. Ez a gomba könnyen összetéveszthető az ehető szürke tölcsérgombával, a tövisaljagombával és a májusi pereszkével, valamint a mérgező zöldesszürke döggombával. 

Azonban van egy tipikus ismertetőjele is, amiről könnyen felismerhető: a nagy döggomba szaga kellemetlen, dohos lisztszagú.  

Rendkívüli mértékben nőtt idén ősszel a gombamérgezések száma

A legtöbb mérgezési esetért felelős két faj jelenleg a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba, írta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A gombaszezon kezdetével megnövekedtek a gombafogyasztás utáni megbetegedések is, 

jelenleg a gombamérgezési esetek száma a tízszeresére emelkedett az átlagoshoz képest.

A gombaszezonban nemcsak a mérgező fajok okoznak problémát, hanem a helytelenül elkészített és tárolt gombás ételek is. A Nébih azt javasolja, hogy a magunk által gyűjtött gombát minden esetben mutassuk be gombaszakértőnek elfogyasztás előtt.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Wikipedia/Holger Krisp)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.