Debrecen polgármestere elmondta: az akkumulátorgyártást ellenzők részéről azt tapasztalják, hogy az önkormányzat vagy a kormányhivatal által adott válaszokat negatív színben kommunikálják a lakosság felé vagy egyszerűen elhallgatják.
– Egy észrevételt, aggodalmat sem engedtünk el a fülünk mellett. Az önkormányzat, a kormányhivatal és a kormány értékelt minden releváns kérést, kérdést, s igyekezett azokra megoldást találni, majd azokat megvalósítani. Nem teszünk különbséget a befektetők között. Mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak, s a hatóságok szigorúan betartatják ezeket
– húzta alá Papp László sajtótájékoztatóján a Hajdú-Bihar vármegyei hírportál beszámolója szerint.
Működik az ellenőrző rendszer
Magyarországon egyedülálló módon, a Debreceni Egyetem (DE) tudásbázisára építve az ipari üzemektől független környezeti ellenőrző rendszert hozott létre az önkormányzat, amely megkezdte működését. A felszínivíz-mérési referenciapontok kialakítása után kedden elkezdődtek a talajréteg-vizsgálatok, szerdán pedig indul a levegőminőség mérése – jelentette be a város polgármestere. Papp László kiemelte: Debrecenben az ipari fejlesztéseknek a környezetvédelmi követelmények és az iparbiztonsági előírások teljes körű betartása mellett kell megvalósulniuk és működniük.
Papp László a tájékoztatón részletes adatokat közölt egyebek mellett arról, hogy a CATL és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kén-dioxid-kibocsátást. A szürkevíz alkalmazásával pedig a gyárak teljes vízfelhasználásának csupán öt százalékát kell ivóvízből biztosítani – mutatott rá a polgármester.
Barcsa Lajos gazdaságpolitikáért felelős alpolgármester jelezte: elkészültek a tervek, és nyáron megkezdődik a kivitelezése annak a vezetékhálózatnak, amely a városi vízművet és a déli, illetve az észak-nyugati ipari övezeteket köti össze, és biztosítja majd a technológiákhoz szükséges tisztított szennyvíz (szürkevíz), illetve a felszíni víz keverékét.
Az akkumulátorgyártás során keletkező technológiai szennyvíz először az üzemek területén lévő előtisztító művekbe kerül, ahonnan az előtisztítást és a szigorú minőség-ellenőrzést követően juthat csak az ipari szennyvízelvezető hálózatba, amely a város kommunális rendszerétől elkülönítetten vezeti el a technológiai szennyvizet a tisztítótelepre.
A Debrecen ivóvízellátását nagy részben biztosító rétegvíz nincs semmilyen összefüggésben a szürkevízhálózattal.
Tizenhat komplex mérőállomással egységes, területileg az egész városra kiterjedő, összefüggő ellenőrző rendszert hoztak létre, amely a nap 24 órájában, az év minden napján figyeli a levegő, a talaj, a víz, a zaj és a biodiverzitás állapotát. A rendszer 90 százalékos készültségben van, megkezdték a tesztüzemüket a mérőállomások, az alapállapot rögzítéséhez szükséges mérések egy részével már rendelkeznek a munkacsoportok.
Ebben az évben megkezdődik Debrecenben a BMW tisztán elektromos autójának sorozatgyártása, amely jelentős részben az akkumulátoriparra és annak jövőbeni fejlődésére épül.
– Akkumulátor nélkül nincs elektromos autó, aki tehát az akkumulátoripart támadja, az Debrecen elmúlt száz évének legnagyobb gazdasági eredményét, a BMW debreceni beruházását támadja, és ellehetetlenítését akarja elérni – hangoztatta a polgármester. Hozzátette: „ez egyet jelentene Debrecen gazdasági katasztrófájával”.
Tüntetésre készül a baloldal
Mint arról lapunk már beszámolt, február 1-jén tüntetésre készül Debrecenben a baloldal, kiegészülve a Tisza Párttal és külföldről finanszírozott álcivil szervezetekkel. A demonstráció résztvevői a Mikepércsi Anyák (Miakö), az Akárteis és a Zebraszerda nevű szervezetek – a helyi Tisza-szigetek aktivistáival karöltve.
Az említett csoportosulások Soros György és Brüsszel zsoldjában állnak.
A Mikepércsi Anyák egyesületével kapcsolatban az 1693.hu debreceni portál emlékeztetett, hogy a szervezet vezetője az a Kozma Éva, aki a Tisza Párt anyák napi tüntetésén is felszólalt. A Debrecenbe tervezett demonstráció szervezői között ott van az Akárteis ernyőszervezet, amelynek egyik tagja, a Göd-ért Egyesület – az Áltlátszónet Alapítvánnyal partnerségben – 47 592 eurónyi támogatást kapott Brüsszelből.