Élesben játszott orosz rulettet a professzor a drogkartell fogságában

Azt is kiderítette, hogy lehet egy dollárból 400 ezres hasznot elérni.

Forrás: Drogkutató Intézet2025. 02. 08. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kamerával a kezében tanulmányozta Mexikó legnagyobb hatalmú bűnszervezetének, a Sinaloa-kartellnek a belső világát két éven át Bertrand Monnet, Európa egyik vezető üzleti iskolájának a professzora, bűnügyi közgazdász, aki így elsőként tárhatta fel a drogkereskedelem üzleti modelljének teljes folyamatát – számolt be a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, a professzor feltérképezte a kartell szerepét az Egyesült Államok halálos fentaniljárványában, amikor bemutatta a kék tabletták előállítását, Culiacán hátsó utcai laboratóriumait és a New York-i sötét aluljárókat, ahol kétségbeesett drogfüggők várták az adagjukat. 

A nyomok végül Dubaj fényűző felhőkarcolóihoz vezettek, ahol a kartell egyik vezetője pénzügyi tanácsadóival ingatlanbefektetésekről tárgyalt.

Monnet nem osztja meg információit sem a rendőrséggel, sem a hírszerző szolgálatokkal. Mexikóban semmi olyat nem tudott meg, amit a helyi hatóságok vagy az amerikai kábítószer-ellenes ügynökség ne ismert volna már az elektronikus megfigyelés, a drónok és az informátorok révén. A bizalom fenntartása érdekében mindig engedélyt kér a forgatásra. – Ha egy motorcsónak fedélzetén vagy a kalózokkal, ők nem viselnek mentőmellényt. Én viselhetnék, de úgy döntöttem, hogy nem teszem. Velük vagyok, így ugyanazokat a kockázatokat vállalom, és ez megerősíti a bizalmat – állította.

 

Orosz rulett élesben, kiállás a társáért

Legveszélyesebb kalandját Sao Paulóban élte át 2016 őszén, amikor a Primeiro Comando da Capital (PCC), Latin-Amerika egyik legnagyobb drogbandája foglyul ejtette. A szervezet engedélyével Cracolandiába, a város hírhedt drogpiacára látogatott, ahol a crack-használat és a bűnözés nyíltan folyik. Egy tévedés miatt azonban rossz utcába keveredett, ahol nem volt engedélye tartózkodni. 

A helyiek rendőrnek hitték, és a PCC fegyveresei foglyul ejtették. Egy nem hivatalos börtönbe hurcolták, ahol brutálisan megverték, kokainfogyasztásra kényszerítették, és pisztolyt szegeztek a fejéhez, kétszer meghúzva a ravaszt, mintha orosz rulettet játszanának. 

Végül, miután a bűnszervezet ellenőrizte Monnet személyazonosságát és meggyőződött róla, hogy nem rendőr, egy bírói szerepet betöltő vezető szabadon engedte őt. Társa halálos ítéletet kapott, Monnet viszont nem volt hajlandó egyedül távozni, és hat órán át küzdött, hogy partnerét is elengedjék, így végül mindketten szabadon távoztak.

 

Busás profitot termel a drogkartell, jönnének Európába is

Bertrand Monnet legújabb filmjei a mexikói kartellek fentanilkereskedelméről szólnak, különösen Culiacánból, a Sinaloa-kartell központjából. Megfigyelte, hogyan alakítják a Kínából importált vegyi anyagokat kék M30 tablettákká, amelyeket az Egyesült Államokba csempésznek. A kartell félig autonóm klánokból áll, amelyek egy közös alapba fizetnek a politikai korrupcióra és az infrastruktúrára. Egy interjúalany szerint kevés a belső konfliktus, mert „felelős emberek” irányítják az üzletet. 

A tabletták előállítása mindössze 70 centbe kerül, míg New York utcáin 5–10 dollárért adják el őket. A kartell európai piacra lépést is fontolgat, ahol akár 15 dollárt is elkérhetnek egy tablettáért. 

 

Kerülik a digitális kommunikációt

Monnet fő kapcsolata Sinaloában egy Eduardo nevű kartelltag, akivel évek óta kapcsolatban áll. Eduardo gyakran jár Európába, hogy kokain- és kábítószer-kereskedőkkel tárgyaljon, 

kizárólag személyesen, elkerülve a digitális kommunikációt. 

Bár a fentanil az Egyesült Államokban dominál, Európában még mindig a heroin a fő opioid. Az Europol szerint az évi 5,2 milliárd euró bevételű európai heroinpiacot veszélyezteti az afganisztáni máktermesztés visszaesése, ami a szintetikus opioidok térnyeréséhez vezethet. 

Monnet megfigyelései szerint a bűnözők üzletemberként tekintenek magukra, és büszkén beszélnek üzleti modelljükről, beleértve a fentanillal elérhető gigaprofitot: egy dollár alatti előállítási költségből akár 400 ezer dollár haszon keletkezhet kilogrammonként.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.