Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter is gőzerővel állt munkába, miután szombaton Orbán Viktor az évértékelőjén felkérte arra, hogy készítsen elő egy jogszabályt, ami segít a falvak önvédelemhez való jogának érvényesítésében. A miniszterelnök azt mondta, a falu nem kísérleti terep, hanem örökség, ennek megfelelően pedig biztosítani kell a helyiek jogát arra, hogy gátat szabjanak a féktelen beköltözéseknek.
Hamarosan kiderül, melyek azok a települések, amelyek kitehetik a „megtelt” táblát
A városok, falvak önazonossághoz való jogáról indítanak konzultációt.

Közösségi értékvédelmi konzultációsorozatot indít a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM): az országjáró programsorozat első állomása Pest vármegye lesz – jelentette be Navracsics Tibor szerdán a Kossuth rádió műsorában, aki arról is tájékoztatott,
ő maga és államtitkárai az országjárás során polgármesterekkel és vármegyei közgyűlési elnökökkel tanácskoznak majd, a megbeszéléseken a minisztérium a szabályozási elképzeléseit ismerteti a vármegyei vezetőkkel, akikkel megvitatják az adott térségben felmerült problémákat, valamint azok lehetséges megoldásait, illetve tanácsokat, ötleteket várnak tőlük.
„Most dolgozunk azon, hogy egyrészt az alaptörvényben hogyan lehet rögzíteni a közösségek, a települések önazonossághoz való jogát, illetve hogyan tudjuk ezt megtámasztani egy, terveink szerint sarkalatos törvénnyel, de egy kicsit hasonló módon a Versenyképes járások programhoz” – jelezte a közigazgatási és területfejlesztési miniszter, majd hozzátette, a konzultációsorozat eredményeit beépítik a törvényjavaslatba, amelyet várhatóan márciusban nyújtanak be az Országgyűlés elé, és akár már a tavaszi ülésszakban is elfogadhatnak.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy az elmúlt harmincöt év egyik leglátványosabb belső vándorlási folyamata kezdődött el a nagyvárosok, de különösen Budapest agglomerációjában.
Meglátása szerint egyre többen költöznek ki a nagyvárosból a környező településekre, ahonnan visszajárnak dolgozni, a közszolgáltatásokat azonban helyben veszik igénybe, ami nagyon megterheli ezen települések eleve kisebb lakosságszámra tervezett közlekedési és kommunális infrastruktúráját.
Navracsics Tibor megjegyezte, hogy a Versenyképes járások program országjárása során számos visszajelzés érkezett a polgármesterektől a tárcához a népességmegtartás és a települések élhetőségének kérdésével kapcsolatban. A helyhatósági vezetők hathatósabb eszközöket kértek arra az esetre, ha az adott település elérte a tűréshatárát és nem tud több beköltözőt befogadni, azaz akár kiteheti a megtelt táblát is.
Mi úgy tervezzük, hogy megneveznénk azokat az okokat, amely alapján nem lehet kitenni a megtelt táblát
– közölte a miniszter.
Eszköztárat kapnának a polgármesterek
Navracsics Tibor rámutatott, lennének olyan törvényben szabályozott okok, amelyek alapján nem lehet kitiltani valakit egy településről, de mivel vannak olyan települések, amelyek az elnéptelenedéssel küzdenek, a minisztérium lehetőségeket és eszköztárat adna a polgármestereknek és a képviselő-testületeknek, amelyekből választhatnak, ha akarnak.
Ezzel az intézkedéssel – a mostani tervek szerint – elsősorban a budapesti és nagyvárosi agglomerációk, illetve a Balaton és környékének települései helyi vezetésének segítenének, ahol a betelepülés olyan mértékű, amely az élhetőséget veszélyezteti.
A miniszter elárulta, hogy a hazai ingázási adatok szerint a jövőben például Tatabányának és Székesfehérvárnak is azzal kell szembenéznie, hogy vagy Budapest alvóvárosává válik, vagy kialakít magának egy saját gazdasági erőteret. Ugyanez lehet érvényes a Balaton keleti medencéjére, Veszprémre, délen Kecskemétre, illetve akár Egerre is, amelyek szintén Budapest külső agglomerációs részéhez tartozhatnak.
További Belföld híreink
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Székelyhidi Balázs)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Szentkirályi Alexandra: A főpolgármester munkaidőben szervezi a pride-ot + videó
Nem a fővárosiak dolgával törődik.

Karácsony Gergely:
Nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a főváros a Pride ügyében.

Ahhoz képest, hogy majdnem megölt valakit, nagyon nyugodtan biciklizett a körözött férfi, egy civil segített a rendőröknek elkapni
Fotó a cikkben.

A Kúria megsemmisítette a pride-ot betiltó döntést
A rendőrségnek új eljárást kell lefolytatnia.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Egyedül harcolt a lángokkal: így menekült meg a bajba jutott bácsi

Trump elárulta, mit gondol az Ukrajna által kért fegyverekről + videó

3 csillagjegy számára véget érnek a nehéz idők 2025 júliusában

Kína bemutatta a világnak az új elektromos szuperautóját: szó szerint percek alatt elkapkodták, a Tesla elhűlve nézte – videón a YU7

Elesett Budapest: borzalmas, ami a VIII. kerületben történt

Új intermodális központ épülhet hamarosan az egyik legnagyobb magyar városban

A Fradi nincs a kiemeltek között – ma sorsolnak a Bajnokok Ligájában

Szoboszlaival és Kerkezzel reklámozzák a Liverpool új mezét

Nagy fehér cápát fogtak az Adrián

Elképesztő kijelentést tett Ukrajna uniós csatlakozásáról Von der Leyen

Újabb hihetetlen ígéretet kapott Ukrajna

Megtalálták a pokol kapuját, bűzös veszélyben töltik a mindennapokat ebben a magyar nagyvárosban
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Szentkirályi Alexandra: A főpolgármester munkaidőben szervezi a pride-ot + videó
Nem a fővárosiak dolgával törődik.

Karácsony Gergely:
Nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a főváros a Pride ügyében.

Ahhoz képest, hogy majdnem megölt valakit, nagyon nyugodtan biciklizett a körözött férfi, egy civil segített a rendőröknek elkapni
Fotó a cikkben.

A Kúria megsemmisítette a pride-ot betiltó döntést
A rendőrségnek új eljárást kell lefolytatnia.