Régen meghalt emberek koponyája alapján rekonstruálja az arcukat egy magyar kutató

Korábban csak szobrászati rekonstrukcióval foglalkoztak.

2025. 02. 22. 11:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Embertani leletek alapján több száz éve elhunyt emberekről készít digitális arcrekonstrukciókat Kis Luca, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Embertani Tanszékének tudományos munkatársa.

Az országban egyedülálló módszer kapcsán a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága közölte: Kis Luca biológia-rajz szakos hallgatóként találkozott az arcrekonstrukció lehetőségével. Magyar szakemberek

korábban csak szobrászati rekonstrukcióval foglalkoztak, a kutató az első, aki digitálisan készíti el az arcrekonstrukciókat Magyarországon.

Kis Luca az SZTE embertani tanszékén végezte doktori tanulmányait, és kutatása mellett kezdett el online digitális arcrekonstrukciót tanulni.

A digitális munkafolyamat hasonlít a szobrászi alkotófolyamatra: minden lépés manuálisan zajlik, azzal a nagy különbséggel, hogy a szakember digitális anyagot használ digitális eszközökkel, és azzal a nagy előnnyel, hogy jobban ellenőrizhető és javítható folyamat közben a rekonstrukció, mert minden réteget egyesével átlátszóvá tud tenni. Kis Luca jelenleg

arcrekonstrukciókat készít több, a mohácsi csata tömegsírjaiban eltemetett ember koponyája alapján.

A másik projekt Lezsák Gabriella régész Ópusztaszeri Emlékparkkal közös kutatásával kapcsolatos. A Kunszállás-Fülöpjakab avar kori temető gazdag melléklettel ellátott sírjában talált férfi arcának rekonstrukcióját végzi el. Ennek tudományos közlése jelenleg folyamatban van. A rekonstrukció egyik célja, hogy a múzeumi megjelenítéskor segítsen érzelmileg kapcsolódni az adott emberhez, és a látogatók el tudjanak mélyedni abban az üzenetben, amelyet a kiállítás át szeretne adni.

Lapunk már hírt adott arról, hogy a mohácsi csata IV. tömegsírjánál idén nyáron megkezdett feltárás is igazolja, hogy mintegy kétezer letérdeltetett foglyot kaszaboltak le szablyával az ütközetet követően.

Borítókép: Kutatók dolgoznak 2020-ban a mohácsi csata helyszínén (Fotó: MTI/Sóki Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.