Több mint 130 milliárdot emészthet fel Rákosrendező kármentesítése

Még senki sem mérte fel, hogy pontosan milyen mértékű a terület szennyezettsége.

2025. 02. 05. 14:34
Rákosrendező
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átlagember számára felfoghatatlan összegekbe kerülne Rákosrendező területének földcseréje, és az ott található veszélyes hulladéktól való mentesítése. A több mint 130 hektáros terület jelenleg hét telekre van felosztva, azonban csak két telekről készítettek környezetvédelmi állapotfelmérést. Így Rákosrendező nagy részén az elmúlt több mint egy évszázadban keletkezett szennyezés mértéke ismeretlen az állam és a vásárló számára.

Azonban egy korábbi, a főváros XXII. kerületében történt kármentesítés és földcsere megmutatja, hogy valójában milyen komoly költségei vannak egy olyan vállalkozásnak, amelybe a saját bevallása szerint a csőd szélén álló Budapest fejest akar ugrani. A 2000-es évek elején ugyanis a magyar állam több mint 12 milliárd forintból sikeresen mentesített egy egykori gyártelepet Nagytétényben. A Metallochemia-telep, amelynek a területén álló gyárat a helyiek csak halálgyárnak nevezték, nyolcvan éven keresztül szennyezte a tízhektáros telket és környezetét.

A terület kármentesítésével kapcsolatos munkálatok 14 évnyi huzavona után kezdődtek el, nagyjából három évig tartottak, és több mint tízmilliárd forintot emésztettek fel. Mindezt egy olyan telken, ahol az állam és a tulajdonos is tisztában volt a szennyezés mértékével. Azonban ha csak a 2000-es évek elején a mentesítésre kifizetett összeget felszorozzuk Rákosrendező méretével, amely 13-szor nagyobb, mint a Metallochemia-telep, akkor kiderül, hogy 130 milliárd forint lenne csak az elhagyott rendezőpályaudvar területének rendbetétele.

A kármentesítés összege Rákosrendező esetében még a kiszámítottnak is a sokszorosa lenne, ugyanis az elmúlt csaknem két évtizedben jelentősen nőtt az ilyen jellegű munkálatok költsége.

Még beszédesebb adat, hogy a fővárosi önkormányzat 2025-ös évi költségvetése szerint Budapest idén 434,69 milliárd forintból gazdálkodhat. Vagyis a 2004-es árhoz mérten az idei költségvetés csaknem harminc százalékát emésztené fel a kármentesítés.

Szintén súlyos milliárdokba került a Budapesti Vegyiművek felszámolása. Magyarország első nehézvegyipari vállalata volt, 1892-től 2007-es felszámolásáig működött az Illatos úti telephelyen. Főleg gyógyszert, növényvédő és rovarirtó szereket gyártottak itt, többségében olyanokat, amelyeket az ENSZ Stockholmi Egyezménye azóta világszinten betiltott.

Az Illatos úti telephely 2015-ben került be a köztudatba, mikor kiderült, hogy 2009 és 2015 között szabálytalanul tároltak itt közel 2800 tonna különösen veszélyes vegyi hulladékot. A területet végül a 2010-es években tisztította meg a magyar kormány. Akkor a hivatalos adatok szerint a talajvíz megtisztítása 1,4 milliárd, a mintegy 2300 tonnányi veszélyes hulladék elszállítása és ártalmatlanítása pedig további 1,58 milliárd forintot emésztett fel.

Mint arról már beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés múlt heti döntése értelmében a fővárosi önkormányzat élni kíván Rákosrendezővel kapcsolatban az elővásárlási jogával, és a tervek szerint megvásárolná a területet. Az ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy a hatalmas rozsdaövezet megvásárlása után miből és milyen fejlesztéseket tervez végrehajtani a főváros.

Évek óta halljuk, hogy nincs pénz, majd hirtelen kiderül, hogy a főváros eldugdosott pénzeket, és játszva vállalja Rákosrendező 51 milliárd forintos vételárát

– mutatott rá közösségi oldalán a fővárosi Fidesz–KDNP-frakció vezetője. Szentkirályi Alexandra rámutatott: ebből a pénzből miért nem fejlesztik inkább a fővárosi közszolgáltatásokat?

És vajon van pénz a terület kitakarítására és fejlesztésére is?

Szerinte egy dolog biztos: a kormánynak és a befektetőnek van terve, van pénze, a főváros részéről ugyanakkor egyik sincs. Ezzel a főváros Budapest kasszáját végleg kiürítené, az alapvető közszolgáltatásokat és Budapest végleges csődjét kockáztatná, „csak azért, hogy még hosszú évekig semmi ne történjen a roncs- és szeméttelep Rákosrendezőn”.

A mi célunk, hogy a budapestiek jól járjanak. Nem ártani akar a kormány, hanem javítani a budapestiek életén és fejleszteni a fővárost

– hangsúlyozta a frakcióvezető.

Borítókép: Rákosrendező (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.