Munkagépek jelentek meg a nagytétényi Metallochemia-telepen, hogy elkezdjék a gyárépületek és a kémények bontását. A területen lévő meddőhányó felszámolását azonban még nem kezdik el, és egyelőre nem folytatják a környék ingatlanjainak talajcseréjét sem, pedig erre már évekkel ezelőtt a környezetvédelmi hatóság által elfogadott terv készült.
Mint ismert, a területen 700 ezer tonnányi ólom- és cinktartalmú kohósalak halmozódott fel a jogelődök által 1910 óta végzett ón-, réz-, cink- és ólomkohászat eredményeként. A Metallochemia-telepet több mint tíz évvel ezelőtt állították le a környezetszennyezés felszámolásának érdekében.
Az ÁPV Rt. ezután olyan garanciákkal adta el az anyacég Metalloglobus Rt.-t, hogy a vevőként jelentkező magyar és osztrák tulajdonú vállalatot bírósági határozat és környezetvédelmi hatósági döntés kötelezi a talaj- és talajvízszennyezés üzemen belüli és kívüli felszámolására. Ezt követően elindultak a tárgyalások és a vizsgálatok, különböző tanulmányok készültek, de helyben maradt hétszázezer tonna kohászati végsalak, és ezerméteres körzetben szenynyezett maradt a környékbeli kertek talaja. A területen tiltják a zöldségek jelentős részének termesztését, csökkent az ingatlanok értéke, a térségben élő 1200 család egészsége is veszélybe került. Hosszú egyeztetések után a meddőhányó helyben hagyása és a környék szennyezett talajának cseréje mellett döntött a kerület, és egy olyan kárelhárítási terv készült, amely figyelembe veszi a 6-os út átvezetését a területen, mert az útépítés költségvetéséből állami pénz juthat a rehabilitációra is. A tervek szerint a mérgező meddőhányót olyan szarkofágba helyezik majd, amelyet másfél kilométer hosszú résfal zár le, megakadályozva a talajvíz szennyezését. A szarkofágot többrétegű szigeteléssel fedik le, majd földdel takarják be, hogy a 6-os út alapjául szolgáljon. A növények védelmével és visszatelepítésével teljes talajcserét végeznének a környék kertjeiben is, ahol egészségügyi határértéket meghaladó szennyezést találnak. A terveket elfogadta a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség, a rehabilitációra mégis új tervet készíttetnek.
– Örvendetes, hogy a bontási munkák elkezdődnek, és sürgetik a meddőhányó beépítését az útalapba, de az még mindig kérdés, hogy mikor cserélik le a környékbeli ingatlanok talaját és ezt hová szállítják majd – közölte lapunkkal Karsay Ferenc, a kerület fideszes önkormányzati képviselője. Szerinte aggályos, hogy az autópálya-építést követően ismét leáll a rehabilitáció folyamata, és az sem világos, hogy miért kell új kiviteli terveket készíteni. A képviselő furcsának tartja azt is, hogy a gyártelep bontásának kivitelezője közbeszerzés nélkül kapta meg a munkát, hiszen még az előző tulajdonossal kötötte meg a szerződését, a munkákat viszont állami pénzből finanszírozzák majd. Az előző ciklusban ráadásul a tulajdonos Metalloglobus minden egyéb ingatlanára is elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztetett be az ÁPV Rt., hogy ezzel kényszerítse a céget a kárelhárításra és az esetleges lakossági kártérítésre, de ez a kényszer a 2002-es választások után, az ÁPV Rt. gyors, váratlan döntése eredményeként megszűnt – jelentette ki a képviselő.
– A Metallochemia-telep rehabilitációjára valóban rendelkezünk a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőség által jóváhagyott, részletes kármentesítési tervvel – ismerte el Berndt Mihály, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság (OKTVF) környezetvédelmi igazgatója. Szerinte azonban „aktualizálni kell” a korábban elfogadott dokumentumokat. Mint elmondta, az üzem területén levő építmények bontását jogerős hatósági engedéllyel kezdik meg, a Metallochemia-telep korábbi birtokosa, a Metalloglobus Rt. az erre vonatkozó kormányhatározatnak megfelelően, ezzel az engedéllyel és a felépítmények bontására kötött szerződéssel együtt adta át a területet – a kármentesítési feladattal együtt – az államnak. Az állam jelképes öszszegért vásárolta a Metallochemia telephelyét, hiszen a tulajdonjogért cserébe átvállalta a rehabilitációt – tudtuk meg Berndt Mihálytól. Állítása szerint az egykori gyárterületen lévő különböző fémekkel szennyezett meddőhányó anyagának beépítése az útalapba – a vonatkozó kormányhatározatban rögzítettek alapján – 2005 novemberében befejeződik, és megtörténik a szennyezéssel érintett környék ingatlanjainak talajcseréje is. A rehabilitáció teljes folyamata 2008-ban lezárulhat,
és mintegy 12 milliárd forintba kerül majd. A kivitelezésre a közeljövőben közbeszerzési pályázatot írnak ki – tájékoztatott az igazgató.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban