Nem létező pénzből venné meg Rákosrendezőt a főváros

A balliberális vezetés a cselekvés helyett ismét a kormányra mutogatást választotta.

2025. 02. 03. 17:07
Karácsony Gergely főpolgármester

Hatlaczki Balazs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés múlt heti döntése értelmében a fővárosi önkormányzat élni kíván Rákosrendezővel kapcsolatban az elővásárlási jogával, és a tervek szerint megvásárolná a területet. Az ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy a hatalmas rozsdaövezet megvásárlása után miből és milyen fejlesztéseket tervez végrehajtani a főváros a területen.

Kérdésekkel fordultunk a fővároshoz, hogy megtudjuk, milyen elképzeléseik vannak a terület fejlesztésével kapcsolatban. Elsőként arra voltunk kíváncsiak, mi lesz a főváros következő lépése a terület megvásárlását követően.

Az önkormányzat válaszából annyi derült ki, hogy

Mini-Dubaj helyett a megfizethető lakhatást szolgáló Parkváros koncepció megvalósítása érdekében kezdődhetnek a szükséges jogi és várostervezési lépések.

Az ugyanakkor továbbra sem világos, hogy a saját bevallása szerint a tönk szélén táncoló, a közösségi közlekedést faktorálással életben tartó Budapest miként lesz képes a fejlesztés végrehajtására, ahogy az sem, hogy mit takar a parkváros koncepció, azt ugyanis mostanáig csak látványterveken keresztül ismerhették meg a választók.

Azonban világossá vált, hogy a főváros a terület megszerzése után is a kormányra mutogatna, ugyanis azt állították, hogy a terület kármentesítésének megvalósulása kizárólag az államtól függ, illetve annak szerződésben vállalt kötelezettségeitől.

Vagyis a fővárosi önkormányzatnál a szerződésben szereplő összegért egy mentesített és mondhatni eladásra kész területre számítanak.

Azzal kapcsolatban is érdeklődtünk, hogy a fővárosi önkormányzat a Budapesti Közművek (BKM) 12 milliárd forintját miért nem az alapvető közszolgáltatások fejlesztésére fordítja a terület megvásárlása helyett. A főváros válaszában kiemelte:

a BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű értékesítéséből származó bevételéből – amelyet a cég nonprofit jellege miatt osztalékként nem vonhat el a tulajdonos fővárosi önkormányzat – a rákosrendezői ingatlanok vételárának fizetésére vonatkozó, az adásvételi szerződés szerinti feltétlen kötelezettségét teljesíteni tudja. A Budapesti Közműveknél az elővásárlási jog gyakorlásához szükséges összeg a törvény szerint nem költhető például közösségi közlekedésre vagy kulturális és szociális célokra.

Ugyanakkor a jogszabályok szerint a Budapesti Közművek 12 milliárd forintja elkölthető a szervezet fenntartásában álló közművek fejlesztésére. A balliberális vezetésű főváros emellett válaszában ismét a téves jogértelmezését hangoztatta. A főváros ugyanis hamisan továbbra is azt állítja, hogy a bíróság döntése értelmében Budapestnek visszajár a 2023-ban befizetett több mint 28 milliárd forint szolidaritási adó.

A fővárosi önkormányzat válasza szerint a nem létező összegből fedeznék Rákosrendező megvásárlását. A válaszokból az kiderült, hogy a főváros végül maga is eladná a területet.

A mini-Dubaj szerződés helyett lehet is, kell is nyílt, átlátható, a város hosszú távú érdekeit szem előtt tartó nemzetközi pályázat keretében megtalálni a beruházót a főváros által preferált Parkváros koncepció megvalósítására, amely a kevesek luxusa helyett a többség számára megfizethető lakhatást, valamint a város zöldítését szolgálja

– állítja a Karácsony Gergely vezette Budapest. A terület baloldali körökhöz közel álló cégeknek való eladásáról nemrég a Metropol is beszámolt. A lap információi szerint a főpolgármester figyelmét a mindig is kiváló wallisos kapcsolatokkal rendelkező Bajnai Gordon hívta fel a hatalmas ingatlanbefektetési lehetőségre, hogy aztán végiggondolt, részletesen kidolgozott haditervet készítsenek a terület megszerzésére.

A főszerepet a Wallis ingatlanfejlesztő cégére, a WING-re osztották, a cég a Metropol információi szerint konkrét terveket készített a terület felvásárlására és ingatlanbefektetői kiárusítására. Ez lehetett volna a Karácsony-féle városvezetés legnagyobb ingatlanspekulációja, amihez képest nagyságrendjét illetően eltörpül a hírhedt Városháza-botrány, melynek keretében a fővárosi önkormányzat székházát akarták értékesíteni. A Wallis-csoport a Metropol értesülése szerint 2023 tavaszán konkrét vételi ajánlattal próbálta megszerezni a hatalmas ingatlant.

Amint arról már beszámoltunk, Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés Rákosrendező megvásárlásáról szóló vitájában elmondta: azzal, hogy a főváros megvásárolná a területet, tulajdonképpen Magyarország és Budapest szuverenitását is védi. A politikus ezt követően ismét félrevezető kijelentéseket fogalmazott meg a területtel kapcsolatban, és kijelentette, szerinte a köz érdeke, hogy a terület köztulajdon maradjon.

A főpolgármester az általa javasolt parkváros tervei mellett tette le a voksát, annak ellenére, hogy látványterveken túl még semmilyen konkrétum nem ismert a főváros fejlesztési koncepciójával kapcsolatban. Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője rámutatott:

a fővárosnak először egy normális szerdát kellene megszerveznie.

A politikus kiemelte, a Karácsony Gergely vezette főváros 2019 óta képtelen megépíteni a Városháza parkot, így alkalmatlan a rákosrendezői fejlesztés végrehajtására. Szentkirályi Alexandra emellett felvilágosította a Fővárosi Közgyűlés képviselőit, hogy Rákosrendező területének megtisztítása több tíz milliárd forintba fog kerülni a befektetőnek.

Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester (Fotó: Hatlaczki Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.