A Harvard és a Yale Egyetem programjaiban vehetnek részt magyar diákok

Bővülhetnek a Semmelweis Egyetem és a Harvard közötti kapcsolatok, miközben a Yale magyar hallgatókat fogadhat a nyári képzésein.

2025. 04. 09. 8:27
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter

MTI/Hegedüs Róbert
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös egyetemi programokról és kiszélesítésükről tárgyalt a Harvard és a Yale Egyetem vezetőivel Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden, hivatalos amerikai látogatásának második napján. A miniszter az MTI-nek elmondta: a hétfői napot követően, ami elsősorban a Bostonban működő kiemelt egyetemek innovációs tevékenységéről szólt, kedden a Harvard Egyetem és a Semmelweis Egyetem közötti már létező közös képzés bővítéséről tárgyalt.

202100709 Budapest 
Államtudományi osztatlan mesterképzési szakon végzett hallgatókat avattak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar oklevélátadó ünnepségén
Magyar Nemzet 
fotó: Mirkó István (MI)
A Harvard és a Yale is közös programokban vesz részt magyar egyetemekkel (Fotó: Mirkó István)

Beszámolt arról, hogy a Harvard orvostudományi karának nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánjával, David H. Robertsszel arról született megállapodás, hogy a magyar és az amerikai egyetem közös képzésében több hallgató vehessen részt.

Az együttműködés bővítésének iránya az is, hogy a Semmelweis Egyetem a Harvard Egyetem kiemelt közép-európai központja lesz, amelyen keresztül a környező országokból és akár az Európai Unió távolabbi tagállamaiból érkező hallgatók részt vehetnek a magyar–amerikai közös képzési programokban.

Hankó Balázs a megbeszélésen bemutatta az átalakított magyar felsőoktatási rendszer elemeit, valamint a Pannónia ösztöndíjprogramot és a HU-rizont kutatói programot, amelyek révén további lehetőségek nyílhatnak további együttműködésre, különös tekintettel a nyári egyetemi kurzusokat illetően.

A miniszteri küldöttség kedden a Connecticut állambeli Yale Egyetemre is ellátogatott, ahol szintén az oktatási kapcsolatok álltak a megbeszélések középpontjában. Hankó Balázs elmondta, hogy a New Havenben működő, nagy hagyományú amerikai egyetem két nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetőjével tárgyalt, köztük Alexander Rosasszal, a nemzetközi és nyári egyetemi programokért felelős dékánnal.

A miniszter a megbeszélésen a Pannónia ösztöndíjprogram kapcsán azt hangoztatta, hogy az abban eddig részt vevő mintegy háromezer külföldön tanuló diákból eddig hatvanketten érkeztek az Egyesült Államokba.

A tárgyalás eredményeként arról született megállapodás, hogy a magyar ösztöndíjprogramot bővítik a nyári egyetemi kurzusok irányában.

Ezáltal magyar hallgatók érkezhetnek a Yale nyári képzéseire, valamint az amerikai intézmény diákjai magyar egyetemek képzésein vehetnek részt úgy, hogy azokon tanulmányi kreditet is szereznek.

Hankó Balázs egyben beszédet mondott a Yale Egyetem hallgatói szervezetének eseményén, ahol a magyar felsőoktatás és innováció mellett a magyar családpolitikát is bemutatta. Beszélt a magyar történelemből fakadó kulturális gyökerekről, a szuverenitás melletti magyar elkötelezettség okairól. Az előadás után a Yale Egyetem diákjai és oktatói kérdéseket tehettek fel a magyar kormánytagnak.

A kulturális és innovációs miniszter vezette delegáció amerikai látogatása szerdán New Yorkban, a Columbia Egyetemen folytatódik tárgyalásokkal.

Borítókép: Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.