Három civil szervezet és két hírportál támogatásait vette górcső alá a Tényellenőr, hogy megvizsgálják, miből működnek, azaz mekkora külföldi hozzájárulásból élnek, illetve a magyar adótörvények által lehetőségként meglévő egyszázalékos felajánlások mekkora részét teszik ki ezen civil szervezetek költségvetésének.
Az Ökotárs, a Telex, a Partizán, a TASZ, valamint a Helsinki Bizottság bárki számára hozzáférhető gazdasági beszámolóiból kiderült, hogy ezen szervezetek hamisan keltik azt az érzetet, mintha az adó egy százalékának felajánlásból származó bevételek jelentős részét képeznék a költségvetésüknek. A portál azt is megjegyzi,
több esetben hazai forrást is nehezen találni a jogsérelmet kiáltó civil szervezeteknél, hiszen többük szinte kizárólag külföldi támogatásból működött.
A vizsgálat apropója az, hogy egyes civil szervezetek a most benyújtott átláthatósági törvényjavaslat miatt panaszkodnak, mondván, eleshetnek az egyszázalékos felajánlásoktól. Ismert, a javaslat értelmében, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet.
Amely szervezet a listára felkerül, nem lesz jogosult a személyi jövedelemadó egy százalékának gyűjtésére,
és köteles minden támogatójától és minden támogatásról teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni arról, hogy a pénz nem külföldről jött.
Nos, mint kiderült, az Ökotárs Alapítvány 2023-as kimutatása szerint míg az adó egy százalékának felajánlásából származó bevételük csupán 251 ezer forint volt, addig a külföldi támogatások 921 264 000 forintot tettek ki. A TASZ összesen 471 millió forintnyi támogatást kapott, amelyből csupán 37 millió forint az adófelajánlásokból származó bevétel.
A Helsinki Bizottság 752 millió forintos bevételről számolt be 2023-ra vonatkozóan, ebből azonban csak 10 millió forint érkezett adófelajánlásokból.
Ez azt jelenti, hogy a Helsinki költségvetésének alig több mint egy százalékát teszik ki a felajánlásokból származó bevételek. A Partizán közel 200 milliót kapott egyszázalékos felajánlásként, ez azonban alig ötödrésze 900 millió forintos éves költségvetésének, amelynek több mint felét, 572 745 000 forintot külföldi támogatások tesznek ki.
A portál úgy összegzett, a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat az adó egy százalék gyűjtését megtiltó rendelkezése egyik érintett szervezetnek sem jelentene egzisztenciális válságot. Ugyanakkor azt is meg kell jegyeznünk, hogy amennyiben a jogszabályt megsértő alapítványoknak a külföldi támogatás huszonötszörösét kell büntetésként megfizetniük, az már jelentős pénzösszegeket jelent.