Időzített bomba a magyar nyugdíjrendszer alatt az ukrán EU-s csatlakozás

Letaglózó pénzügyi kihívást jelenthet a magyar államkassza számára, ha Ukrajna az Európai Unió tagjává válik, mivel így több millió szomszédos állampolgár juthatna magyar nyugdíjhoz. A helyzetet egy 1962-es, még a szovjet érában kötött kétoldalú egyezmény alapozza meg. Jelenleg Magyarországon 2,5 millió ember részesül nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban, ami az idén 7200 milliárd forintot tesz ki. Ha Ukrajna EU-csatlakozása miatt további több millió nyugdíjas kerülne a magyar rendszerbe, az vagy padlóra küldené a magyar költségvetést, vagy eltöröltetné a 13. havi nyugdíjat.

2025. 06. 09. 10:11
nyugdíj
Illusztáció Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milliók terhelhetik meg a magyar kasszát

A probléma súlyossága napjainkra fokozódott, különösen Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseinek fényében. Szomszédunknál becslések szerint annyi nyugdíjas él, mint Magyarország teljes lakossága, vagyis körülbelül tízmillióan. A Financial Times 2023-as beszámolója szerint az ukrán nyugdíjak folyósítása (továbbá másfél millió tanár és félmillió közigazgatási alkalmazott bérének utalása) már akkor veszélybe került, ezért Kijev sürgette az EU és az USA által ígért pénzügyi segítséget. Meg is kapta, de jogosan merülhet fel a kérdés, hogy a háború után Ukrajna képes lesz-e saját maga finanszírozni az állami juttatásokat.

Még aggályosabb lenne az a helyzet – vagyis még több pénzébe kerülne az Európai Unió adófizetőinek – ha Ukrajna uniós tagállammá válásával az ukrán állampolgárok szabadon letelepedhetnének uniószerte. 

Kézenfekvő lehet egy ukrán idősnek Magyarországra költözni a magasabb nyugdíj garanciájával, vagyis akár több millióan is érkezhetnek a hazai ellátórendszerbe a több mint hatvanéves egyezmény révén. 

A legutóbbi felmérések szerint az ukrán menekültek körében drasztikusan csökkent azok aránya, akik tervezik a hazatérést (2022 decemberében 74 százalék volt, majd tavaly év végére 43 százalékra csökkent), ami arra utal, hogy aki egyszer eljött, valószínűleg nem tér vissza.

A magyar nyugdíjrendszer jövője a tét

Konkrét számok segítségével is érdemes a problémára tekinteni. Magyarországon jelenleg 2,5 millióan részesülnek nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban, és az állam idén 7200 milliárd forintot fordít erre a célra, ebből több mint 500 milliárd forint a 13. havi ellátás. Amennyiben az ukrán uniós csatlakozás következtében több millió ukrán idős jelenne meg a magyar nyugdíjrendszerben, az a nyugdíjkassza kiadásainak drasztikus megnövekedését eredményezné.

Ez a hatalmas kiadási kötelezettség két súlyos következményt vonhat maga után: vagy azonnal padlóra vinné a magyar költségvetést, vagy a jelenlegi nyugdíjak csökkenéséhez és a 13. havi ellátás megszűnéséhez vezetne.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.