Felsorolni is nehéz, mennyi jótékony hatása van a szedernek

Az érett szedret legjobb frissen enni, de tehetjük gyümölcslevesbe, joghurtba, süteményekhez, fagylalthoz.

null

A fekete szeder tápanyagai hasonlítanak a málnáéhoz, de szénhidrát-, növényirost- és pektintartalma nagyobb. Fontos ásványi anyagok (kálium, kalcium, foszfor, magnézium, mangán, vas, réz), vitaminok (A-, B1-, B6 és C-vitamin), folsav, ri­boflavin és niacin találha­tó benne.

A levele gyógynövény, amely csersavakat, flavonoidokat, gyümölcssavakat tartalmaz. A szederlevélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használjuk, és vércukorszint-csökkentő ha­tása is ismert. Főzete gyulladásgátló.

Fotó: Pexels

A gyümölcs önmagában fogyasztva is gyógyhatású: kiváló antioxidáns-forrás, erősíti az immunrendszert, védi bőrünk és szemünk egészségét. A szedergyümölcslé segít vérszegénység, lázas meghűlés, rekedtség, hangszálproblémák esetén. Erősíti és védelmezi az érfalakat, pozitívan hat az agyi erekre, a memóriára, erősíti a csontokat és a fogakat, továbbá vízhajtó hatású. Rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség megelőzése érdekében. Egyes kutatások szerint képes megakadályozni a vastagbél rákos sejtjeinek fejlődését.

Az érett szedret legjobb frissen enni, de tehetjük gyümölcslevesbe, joghurtba, süteményekhez, fagylalthoz. Főzhetünk belőle ízletes lekvárt, de sze­derbor és likőr is készíthető belőle.

Szederlevéltea: 1 teáskanálnyi szárított, felaprított levelet öntsünk le 2-3 dl forralt vízzel. Lefedve hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.