40 napos böjt: minden, amit tudni érdemes róla

A vallásos gyakorlat középpontjában, ebben az időszakban a bűnbánat és megtisztulás áll.

null

A negyvennapos böjt során a keresztények húsvétra, Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére készülnek. A vallásos gyakorlat középpontjában, ebben az időszakban a bűnbánat és megtisztulás áll – írja a Mindmegette.

MIBŐL ÁLL A BÖJTÖLÉS?

A nagyböjti önmegtartóztatás legszigorúbb változata a negyvenelés volt. Ilyenkor a böjtölő csak negyvenszer evett ebben az időszakban – tehát naponta csak egyszer. Szintén szigorú az a szokás, hogy a nagyböjt péntekjein csak hét búzaszemet ettek.

Ma a katolikus egyházban a böjt előírása az, hogy a 18 és 60 év közötti emberek böjt idején naponta csak háromszor étkezhetnek, lehetőleg nem jóllakva, és péntekenként kifejezetten tartózkodni kell a húsételektől.

A húsvét előtti böjtölésnek ma már több nem hivatalos formája is elterjedt, van, akik csak azt a részét tartják be, hogy péntekenként nem esznek húst és vannak olyanok is, akik csak nagypénteken tartják ezt a szokást. Mások a hús teljes elhagyásával böjtölnek hamvazószerdától a húsvéti sonkabontásig.

A hús elhagyása a legelterjedtebb módja a böjtölésnek
Fotó: pexels

AMIRE MINDENKÉPPEN FIGYELJ!

A böjtölés jó hatással van a szervezetre, ugyanis kitisztulnak a méreganyagok, a bélrendszer regenerálódik, és az anyagcsere felgyorsul, visszaáll egyfajta belső egyensúlyi helyzet, arról már nem is beszélve, hogy a zsírpárnák is eltűnnek. Néhány dologra azonban érdemes odafigyelni, nehogy több kára legyen a böjtölésnek, mint haszna.

Hogy pontosan mire, az nagyban függ attól is, hogy hogyan böjtölsz. Fontos tudni, hogy a szervezet már néhány napos ételmegvonás esetén megkezdi a tartalékai lebontását. Legelőször a zsírt, ha elfogynak a zsírraktárok, következnek az izmok és más fehérjék. A harmadik lépcsőben a csontok leépítése történik, utolsó lépésként pedig az idegrendszer és az agy kerül sorra.

A teljes koplalással járó böjtkúrák nem véletlenül szoktak maximum csak egy vagy két napig tartani. Ha pedig olyan böjtöt tartasz, ahol csak napi egyszer étkezel, lényeges, hogy figyelj a megfelelő energia, vitamin és ásványi anyag bevitelre, mert ezekre feltétlenül szüksége van a szervezetednek. Nagyjából 70 százalékra érdemes csökkenteni az energia bevitelt, figyelve arra, hogy vitaminok és a nyomelemek mennyiségét ne mérsékeld.

MI A HELYZET A HÚSSAL?

A hús elhagyása nem okoz problémát a szervezetnek, de a fehérjét pótolni kell. Valamint érdemes figyelembe venni, hogy a fejlődő szervezetnek, az időseknek és a fizikai munkát végzőknek még több fehérjére van szüksége, náluk egyszerűbb lehet ezt hússal bevinni.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.