Saját játékának kalózverzióját árulja egy francia játékkiadó

Nagyon eldurvult a The Sinking City fejlesztője és kiadója közti viszály – írja az Origó.

Forrás: origo.hu2021. 03. 02. 16:50
null
A YouTube hozzáértői már a két verzió közti különbségeket is felderítették Forrás: YouTube
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem megy simán minden játékipari együttműködés, azonban a Sherlock Holmes-játékokról ismert ukrán Frogwares tavaly megdöbbentő történettel állt elő arról, hogy The Sinking City című horrorjátékát kiadó Nacon (korábban Big Ben) milyen módon bánt és bánik a vállalattal. Állítása szerint a francia cég több alkalommal elfelejtette időben utalni a fejlesztés során a pénzeket, a játék kiadását követően pedig egyoldalú szerződésmódosítással úgy döntött, hogy nem fizet jutalékot az eladások után. Emellett a Frogwares tulajdonában lévő védjegyet illegálisan használva adott ki társasjátékot, és a fejlesztőhöz tartozó domaincímeket is bejegyzett.

Mindezek miatt 2019 augusztusában a Frogwares pert indított a Nacon ellen Franciaországban, tavaly augusztusban pedig a legtöbb játékboltból eltüntette a The Sinking City-t. Az utóbbi lépést októberben a bíróság szerződésszegésnek titulálta, de arról még nem született tényleges döntés, hogy a Naconnak van-e joga a saját szakállára újból kiadni a terméket.

A YouTube hozzáértői már a két verzió közti különbségeket is felderítették
Fotó: YouTube

Ez nem érdekelte a Nacont, jogi fenyegetésekkel többször is sikertelenül próbálta rákényszeríteni a Frogwares-t a játék Steamre feltölthető változatának átadására, hogy azt maga tegye újból elérhetővé a digitális boltban. Ehhez képest pár napja a The Sinking City váratlanul visszatért a Steamre, ám a Frogwares szerint a Nacon egy warez verziót publikált belőle: a nyomozása alapján a kiadó megvette a játék PC-s verziójának Deluxe kiadását a GamesPlanet áruházban, majd az egyik leánycégével megcrackeltette azt, eltüntetett belőle bizonyos logókat és menüket.

Viszont a Deluxe változatban olyan DLC-k is találhatóak, amelyekhez nincs köze a Naconnak, így mindenképp kalóz verziót árul belőle: csak az alapjáték értékesítésére lehet potenciálisan lehetősége, bár még ezt sem hagyta konkrétan jóvá a bíróság. Hab a tortán, hogy az újonnan kiadott steames verziót olyan régiókban is elérhetővé tette a Nacon, amelyekben nincs joga forgalmazni a terméket.

A Nacon nem kívánta részletezni, hogy miként jutott hozzá a The Sinking City újrapublikált verziójához, álláspontja szerint eddig 10 millió eurónál is több pénzt fizetett ki a Frogwares-nek (az utóbbi szerint ez olyan 1 millió euróval kevesebb a szerződés alapján várhatónál), nélküle sosem jött volna létre a termék, és valójában a Frogwares próbálja utólag a maga javára módosítani a cégek közti szerződést. Azt is tagadja a cég, hogy az általa kiadott The Sinking City tartalmazna bármit is az alapjátékon kívül.

 

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.