Ön tudja mennyi mindenre jó a csipkebogyó?

Erdőszéleken, cser­­jésekben gyakran megtalálható az ős­ho­­nos csipkerózsa termése: a csipkebogyó.

Forrás: MW2020. 10. 15. 11:27
Csipkebogyó Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bora jelentős vitaminforrás, emellett gyulladáscsökkentő és vesekőoldó hatású, valamint enyhén vizelethajtó is.

Erdőszéleken, cser­­jésekben, dű­lők mentén gyakran találkozhatunk a nálunk ős­ho­­nos vadrózsa vagy csipkerózsa érett termésével, a csipkebogyóval, amit mostanában érdemes begyűjtenünk.

Később, amikor már megédesedik, jelentősen veszít a C-vitamin-tartalmából, ami pedig a legfőbb értéke (tízszer több C-vitamint is tartalmazhat, mint a citrom).

Csipkebogyó kiváló természetes C vitamin forrása a hideg évszakok során
Fotó: Pexels

Emellett B-, K- és P-vitamin is található benne, valamint jelentős karotinforrás. A kocsány nélküli csipkebogyót vágjuk ketté, kaparjuk ki a szőrös aszmagtermést és szárítsuk meg. Aszalógépben is száríthatjuk, de csak 40 fokon, mert a nagyobb hő hatására a C-vitamin elbomlik. (A szárított bogyótermés száraz, szellős helyen tárolva akár egy évig is eltartható.)

A szárított bogyóhúsból „hideg tea” készíthető, ha fémmentes edényben, langyos (50 Celsius-fok alatti) vízben áztatjuk. Ez a vizes kivonat igen gazdag C-vitaminban és színanyagokban. Mivel a szárított csipkebogyó vízzel elegyítve könnyen duzzad és így főzhető, lekvárt is készíthetünk belőle. A hecsedli lekvár ízletes, tartalmas ínyencség, enyhén hashajtó hatású.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

ÖT GYÓGYNÖVÉNY, AMELYEK SEGÍTENEK A FOGYÁSBAN

Ahhoz, hogy leadjuk a súlyfelesleget sok mindent be kell tartanunk. Figyelnünk kell az étrendünkre és nem árt sportolnunk sem. A rendszeres testmozgás, a kalóriaszegény, egészséges étrend hozzájárul ahhoz, hogy megszabaduljunk néhány kilótól. A fogyásban segítségünkre lehet néhány gyógynövény, gyógytea is.

A népi gyógyászatban évszázadok óta használt jónéhány gyógynövény, amelyeknek hatása különböző egészségügyi problémákra ismert. Köhögésre, megfázásra, ízületi fájdalmakra, emésztési problémákra számos teafőzetet találunk a patikákban, drogériákban. Vannak olyan gyógynövények, amelyek a fogyásban is segítenek. Szabó György, akit mindenki a „bükki füvesemberként” ismer, a gyorgytea.hu oldalán összeállította, hogy mely gyógynövények azok, amelyekből érdemes teafőzetet inni, ha szeretnénk fogyni. Persze azt Gyuri bácsi is hangsúlyozza, hogy a teák fogyasztása mellett nagyon fontos az étkezés és a mozgás is.

CSIPKEBOGYÓ

A csipkebogyóból készült frissítő tea szabályozza a vércukorszintet, ha étkezés után fogyasztjuk segíti a zsír emésztését. Enyhe vízhajtó hatása is van.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.