– Az ebéd utáni vagy délutáni pihenés, ami nem is alvás, inkább szunyókálás, valóban segíthet, de egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit és milyen rendszeresen alszunk így. A szieszta egészségügyi szempontból is kimutatható pozitív hatásai hosszú távon csak akkor jelentkeznek, ha rendszeresen – ha nem is mindennap, de hetente többször – lepihenünk ebéd után – mondta Varga Judit tüdőgyógyász, alvásszakértő adjunktus.
Kutatások azt bizonyítják, hogy a rövidebb-hosszabb, ebéd utáni pihenés csökkenti a szervezetben lévő stresszhormonok szintjét, így segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását, sőt a stressz miatt kialakult, enyhén magas vérnyomást is mérhetően csökkenti. A frissítő alvás után jobban tudunk koncentrálni és a memóriánk is javul.
A délutáni alvást ugyanakkor az éjjeli, normális pihenés pótlására nem ajánlott használni.
A szieszta elsősorban a szellemi felfrissülést kell hogy szolgálja, így, ha azért aludnánk napközben, mert kifejezetten álmosak vagyunk, akkor figyeljük meg, hogy éjjel eleget és jó minőségben alszunk-e! Nem mellesleg a napközbeni álmosság és a szundikálás vágya jelezhet depressziót vagy pajzsmirigy-problémákat is.