Felborult a biológiai óránk, rámehet az egészségünk

A szervezet cirkadián ritmusának nevezzük azokat a biológiai folyamatokat, amelyek szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődnek. Más szóval ez a biológiai óránk. Ma már azt is tudjuk, hogy ennek a ritmusnak a felborulása az egészségünk rovására megy.

Forrás: feol.hu2021. 11. 03. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A biológiai folyamatok általában a nap huszonnégy órája köré rendeződnek, és minden egyes nappal újra- meg újrakezdődnek. Ilyen például az evés vagy az alvás, de hasonló mintát követ egyes hormonok termelődése, a sejtek megújulása és a testhőmérséklet normál ingadozása is. Ezek a folyamatok biztosítják a szervezet működéséhez szükséges energiát és teszik lehetővé a pihenés alatti feltöltődést, ami pedig kihat a hangulatunkra, a gondolkodásunkra és a koncentrációképességünkre is.

A leggyilkosabb a gyárakban jellemző, három műszakos munkarend

– A cirkadián ritmus nem más, mint a szervezetünk természethez történő alkalmazkodása. Az ember is a természet része, amelyet meghatározott ritmus szerint zajló folyamatok irányítanak. Ez egy olyan ritmus, ami több százezer éve alakult ki. Sajnos, az úgynevezett modern világ alaposan felborította – magyarázta Mezei Piroska endokrinológus. Életünk megszokott ritmusa, amelyet az ipari forradalom előtti időszakban legtalálóbban a „tyúkokkal kel, tyúkokkal fekszik” kifejezéssel lehetett jellemezni, megváltozott. Ma már nem a világosság-sötétség határozza meg a napi ritmusunkat, a mesterséges fénnyel kitoltuk a napok tevékeny részét, ez pedig felrúgta azt a szervezetünk által megszokott napi beosztást, miszerint nappal aktívak vagyunk, éjjel pihenünk. A cirkadián ritmusra nézve a „leggyilkosabb” a gyárakban bevezetett háromműszakos munkarend, amiben a munkavállaló felváltva délelőtt, délután, illetve éjjel jár dolgozni. Ilyenkor ugyanis állandóan változik a napi ritmus, ehhez pedig a szervezet nem tud alkalmazkodni. 

Ugyanígy negatív hatással van ránk a téli és a nyári időszámítás miatti óraállítás, de mivel ez csak rövid ideig ér minket, a szervezet néhány napon belül képes hozzászokni az új ritmushoz. Néhány napos, esetleg hetes felborulást egyébként is tudunk kompenzálni, de hosszú távon biztosan káros hatással van ránk a cirkadián ritmus megváltozása. Természetesen egyénileg változó, kinek meddig bírja az egészsége, és hogy a tünetek aztán enyhébb vagy súlyosabb formában jelentkeznek. Bizonyított tény, hogy a biológiai óránk elállítódása olyan betegségekhez vezet, mint a depresszió, a krónikus alvászavar, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás vagy a magas vérnyomás. Ezek kialakulása bizonyos hormonok megváltozott termelésére vezethető vissza – tudtuk meg a szakembertől.

De melyik hormonokról van szó?

– Az egyik legfontosabb, aminek a termelődését a fény és a sötétség változása befolyásolja, a melatonin. Ez a tobozmirigyben termelődő hormon, amely többek között az elalvást és az ébredést is szabályozza. Termelődése nagyjából akkor indul be, amikor lemegy a Nap, és a környezetünk egyre sötétebb lesz, majd reggelre a koncentrációja újra lecsökken. A szervezet számára így jelzi, hogy este, illetve reggel van, azaz feküdni vagy kelni kell – mondta Mezei Piroska.

Mit tehetünk azért, hogy a biolgóiai óránk jól járjon?

A legfontosabb a minőségben és mennyiségben is megfelelő alvás. Ennek hiányát nem lehet mással pótolni. Ha valakinek lenne megfelelő ideje az alvásra, de azért nem tud aludni, mert nem termelődik elég melatonin a szervezetében, annak melatoninpótlással tudnak segíteni. Ezt a „trükköt” szokták azok az üzletemberek is bevetni, akik egy-egy út során több időzónában is megfordulnak. A kortizolt azonban ilyen módon nem lehet szabályozni, túltermelését viszont egészséges étkezéssel és testmozgással, valamint a kialakult betegségek kontroll alatt tartásával tudjuk kompenzálni.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják.

A borítókép illusztráció (forrás: Pixabay)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.