A decemberrel az év végi bónuszok korszaka is elérkezett a vállalatoknál: a cégek igen jelentős részénél ilyenkor honorálják nagyobb pénzjutalommal a dolgozók idei erőfeszítéseit, de elterjedt a kisebb összegű, pénzbeni vagy utalványos/kártyás juttatások alkalmazása is, amellyel a karácsonyi ünnepkörrel összefüggő anyagi terhelésen igyekeznek enyhíteni a munkáltatók. Kérdés persze, hogy idén a vállalatok mekkora része teheti meg egyáltalán, hogy valamilyen béren felüli juttatásban részesítse a dolgozóit, és ha igen, az hogyan viszonyul a korábban megszokotthoz – teszi hozzá a VG.
Az év végi bónuszok szezonja persze a lakossági megtakarítási piac szempontjából sem közömbös, hiszen várható, hogy az érintettek az extra jövedelmüknek legalább egy részéből megtakarításaikat próbálják növelni. A növekvő infláció, a rezsiköltségek emelkedése miatt ugyanakkor feltételezhető, hogy az idén kifizetett bónuszokat és pulykapénzeket igen jelentős részben elköltik majd a háztartások, vagy ha nem, akkor nem fektetik be, hanem egyszerűen – tartalékolási célzattal – a banki folyószámlákon hagyják.
Spórolnak és igyekeznek megtakarítani a háztartások
A megtakarítások irányába terelte és egyben a megtakarítási stratégiák átgondolására is késztette a hazai lakosságot a gazdasági környezet változása – olvasható ki a CIB Bank 2022 novemberében az NRC-vel végzett országosan reprezentatív friss kutatásának adataiból.
A válaszok tanúsága szerint a legáltalánosabb reakció a vásárlási szokások módosítása és a költések visszafogása, de minél magasabb végzettségű és jövedelmű valaki, annál biztosabb, hogy a megtakarításokat használja eszközként a gazdasági visszaesés kockázatainak mérséklésére.
Azoknak a honfitársainknak, akik tényleges megtakarítási pozícióban vannak, csupán az egynegyede bízik az asztalfiókban vagy a párnacihában, ha az anyagiakról van szó, miközben a nem rendszeres megtakarítók között az otthon tartott készpénz a legnépszerűbb tartalékolási megoldás, ami jól mutatja, hogy bőven szükség van még pénzügyi edukációra. A kutatásban az aktív korú népesség mintegy egyharmada nyilatkozott úgy, hogy a vagyoni, illetve megtakarítási hátterének köszönhetően nem romlott érezhetően a pénzügyi helyzete 2020 óta: ugyanakkor a lakosság közel 40 százalékának a jövedelme nem teszi lehetővé, hogy a korábbi szinten tudjon élni – annak ellenére sem, hogy sokan pluszmunkával (52 százalék), vagyontárgyak eladásával (34 százalék) vagy éppen korábbi megtakarításaik felélésével (28 százalék) igyekeznek fenntartani korábbi életszínvonalukat.
A teljes, eredeti cikk A bankszámlákon rekedhetnek az év végi prémiumok címmel a VG oldalán olvaasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash)