Külföldi fenyegetések IV. Károly miatt

Visszautazása előtt IV. Károly közleményben hív fel a kormányzó követésére. Horthy Miklós úgy nyilatkozik: a király jóhiszeműleg járt el, de félrevezették, neki pedig kötelessége volt feltárni a helyzetet. A külügyminiszter arról számol be, hogy a környező államok háborús okként kezelték az uralkodó visszatérését. Az antant deklarálja: a Habsburg-restauráció a legvégzetesebb következményekkel járna Magyarországra.

2021. 04. 10. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közvélemény megkönnyebbüléssel fogadja IV. Károly távozását az országból. Az Est április 6-án címlapon hozza :„A miniszterelnök bejelentette a nemzetgyűlésnek a király elutazását”. A hírügynökségi jelentést is közlik: „Károly király holnap, kedden visszaindul Svájcba. A három szalonkocsiból álló különvonat, amely IV. Károlyt vinni fogja, ma Budapestről Szombathelyre érkezett.” A Pesti Hírlap 6-i tudósítása szerint gróf Teleki Pál miniszterelnök a parlamentben már bejelenti: „A király a mai napon reggel 10 órakor, helyesebben 10 óra 35 perckor elhagyta Szombathelyt vonaton. Természetesen azt még nem tudom jelenteni, hogy a határt is átlépte volna, de ez rendezve van és ez a mai napon, még a mai délelőtt folyamán meg fog történni.”

Az uralkodó ezalatt a kormányfő útján nyilatkozatot tesz közzé. „Azon gyászos emlékű események, melyek 1918 és 1919-ben játszódtak le, éppúgy fordultak az ország alkotmánya és törvényei, mint a koronás király ellen, de a magyar nép alkotmányhűsége és józansága nem hagyja magát sokáig félrevezetni és most megnyugvással látom, hogy Magyarország a megújhodás útján van. […] meggyőződtem arról, hogy apostoli királyi uralkodói jogköröm elfoglalása most nehéz és elviselhetetlen megpróbáltatásoknak tenné ki a nemzetet, ezt pedig lelkiismeretemmel össze nem egyeztethetem, ismét távozom, de távol a magyar nemzettől is, minden erőmet és minden időmet, ha kell, véremet is hazámnak akarom szentelni, melytől elszakadni, melyhez hűtlenné válni sohasem fogok. […] a magyar nemzetet a magam részéről is arra kérem, támogassa azt a férfiút, aki a nemzetgyűlés bizalma alapján jelenleg az államfő nehéz és súlyos felelősséggel járó tisztjét betölti és akitől a magam részéről is bizalommal várom azoknak az érdekeknek a gondozását, amelyek Magyarország ősi alkotmányos törvényei szerint a király és a nemzet harmonikus együttműködését kívánják.”

 

IV. Károly Fotó: Veritas Történetkutató Intézet

Horthy Miklós kormányzó 5-én a New York-i Universal Service tudósítójának nyilatkozik. „Kétségtelen, hogy a király jóhiszeműleg járt el, de meg kell állapítani, hogy kijátszották és borzasztóan félrevezették. Honvágyat is érzett, amit a játékban szereplők valószínűen szintén javukra fordítottak. Elhitették vele, hogy népe tárt karokkal várja. Nekem azután kötelességem volt megmagyarázni a királynak az adott pillanat helyzetének egészen különböző voltát attól, amit elhitettek vele. Megérkezése Magyarországot és a magyar kormányt igen kellemetlen helyzetbe juttatta, különösen szomszédjaival szemben. A nemzet érdekére való hivatkozással kellett rávennem, hogy amilyen gyorsan csak lehetséges, hagyja el az országot.”

Teleki Pál ezzel egy időben az amerikai Hearst Press-nek kifejti: „a király személyi érdekeinek és a magyar nemzet érdekeinek összeütközésénél minden magyar az egész nemzet érdekeiért száll síkra és ezért küldjük el a királyunkat. Kérdezhetnék, miért nem vitettük át határunkon esetleg csendőrkísérettel a királyt. Erre csak azt válaszolhatom, hogy miután Károly koronázott királyunk, a nemzeti érzés nem engedi meg, hogy az osztrák bolsevikiek esetleges bántalmazásának tegyük ki őt, mindenesetre oly bánásmódnak, amely nem egyeztethető össze a magyar király méltóságával akkor sem, ha magánszemélyként utazik.”

Gratz Gusztáv külügyminiszter a Házban a külpolitikai helyzetet tárja föl a Pesti Hírlap 7-i beszámolója szerint. „Ismeretes a Ház előtt, a kis entente-államok vezető férfiainak többrendbeli nyilatkozataiból is, hogy a prágai, belgrádi és bizonyos mértékben a bukaresti és római kormányok is egymással bizonyos megállapodásokra léptek az uralkodócsalád visszatérésének esetére. Ezekre támaszkodva jelentette ki két hónappal ezelőtt Benes (csehszlovák külügyminiszter – a szerző), hogy ez casus bellit jelentene. Hasonló kijelentések történtek, nem nyilvánosan, jugoszláv részről, továbbá román és olasz részről is. Amikor őfelsége váratlanul megjelent, ezek a nyilatkozatok a magyar kormány előtt közvetlenül is megismételtettek. Március 28-án a román követ jelentette ki határozottan, hogy Károly király visszatérését Románia érdekeivel ellentétben levőnek lenne kénytelen tekinteni. […] Március 28-án az olasz ügyvivő is kijelentette, hogy a Habsburg-ház restaurációjának megakadályozása az olasz külpolitika sarkalatos elve és az olasz kormány ennek megfelelően fog eljárni. A jugoszláv kormány megbízottja március 29-én jelentette ki, hogy Károly király visszatérése casus bellit jelentene. […] Március 30-án a cseh megbízott is közölte, hogy ha a kérdésben Magyarországon fait accompli-t teremtenének, a prágai kormány fenntartja magának a szükségesnek vélt elhatározásokat és rendszabályokat és még hozzátette, hogy ha Károly azonnal el nem hagyja az országot, a prágai kormány szövetségeseivel egyetértve kényszereszközökhöz fog nyúlni. (Nagy zaj.) Mindezekből konstatálható, hogy a kis entente kormányai fenyegető álláspontot foglaltak el Magyarországgal szemben és e tekintetben a felelős magyar tényezők arra a meggyőződésre jutottak, hogy szomszédaink a puszta fenyegetésnél nem álltak volna meg.” A külügyminiszter megjegyzi: „A történelemben példátlan eset az, amit a szomszéd államok velünk szemben elkövettek: hogy idegen kormányok casus bellivel való fenyegetéssel kényszerítsenek egy államot, amelynek függetlenségét ők maguk szerződésbe iktatták. […] Benes a cseh szenátusban azt a nézetet kockáztatta meg, hogy Magyarországra rá kell kényszeríteni azt, amit ő demokráciának nevez. (Nagy zaj.) […] arculcsapása a demokratikus gondolkodásnak, ha valaki valakire a maga felfogását erőszakkal akarja rákényszeríteni. (Zajos helyeslés és taps.) Ez nem demokratikus elmélet, hanem ugyanaz, amelyet a bolsevizmus hirdet. (Nagy taps.) Ha ez az elv uralomra jutna, az európai kultúra halálharangját húzná meg, mert mindenki háborúját jelentené mindenkivel szemben. […] Azok a fenyegetések, amelyeknek kitéve voltunk, teljesen ellenkeznek azokkal az elvekkel is, amelyeket maguk azok az államok, kik azokat velünk szemben alkalmazták, állítottak fel abban a békeszerződésben, amelyet reánk kényszerítettek és amelyiknek hurka állandóan fojtogatja nyakunkat.”

A nagykövetek tanácsának egyhangúan elfogadott nyilatkozatát – amely IV. Károly döntésének meghozatalában főszerepet játszott a beszámolók szerint – a 6-i lapok közlik. „A Magyarországon lejátszódott események a szövetséges főhatalmakat arra kényszerítik, hogy a magyar kormánynak és a magyar népnek emlékezetébe idézzék az 1920 február 4-én tett nyilatkozatuk rendelkezéseit. Az ebben a nyilatkozatban lefektetett elvek alapján a szövetségesek kötelességüknek tartják megismételni, hogy a Habsburgok visszahelyezése a békét alapjaiban rendítené meg, tehát ezt a restaurációt a szövetségesek el nem ismerhetik, sem meg nem tűrhetik. A szövetséges hatalmak tehát arra számítanak, hogy a magyar kormány […] fölismerve azokat a veszélyeket, amelyek a volt uralkodónak a magyar trónra való visszahelyezésével járnának, megtesz minden erélyes intézkedést arra, hogy meghiúsítsa ezt a kísérletet, mely azonnal a legvégzetesebb következményekkel járna Magyarországra.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.