A 2000-től, korábban Agroherba néven működő Herbatanya Kft. saját, 75 hektáros területén gazdálkodik, 50 hektáron termeszt édesköményt, borsmentát, koriandert és orvosi zsályát. A terület felét elfoglaló édesköményből 20, a többi növényből 2-5 tonnányit termesztenek, és szállítanak német piacra magyarországi kereskedőkön keresztül. Praszna Lajos elmondta: a hazai igény nő, de mivel kicsi a fizetőképes kereslet, a magyar termékek 90 százaléka exportra kerül. Az ágazat problémáit abban látja, hogy szűkül a piac a lengyel, bolgár, ukrán, román konkurensek miatt, és nagy mennyiségben jelent meg a kínai áru is. A hazai termelés kiszorul az európai piacról, mert egyrészt magasak a közterhek, másrészt drágák is vagyunk – mondta.
Példaként említette, hogy míg Bulgáriában 40 fokos hőmérsékleten egy sátor alatt is megszáradnak a növények, addig itthon szárítóra van szükség, ami növeli a költségeket. Kitért rá, hogy a hazai gyógynövényágazat 16 éve még jelentős tényező volt európai szinten, de a központi cégek megszűnte után a kis társaságok nem végeztek technológiai fejlesztéseket, ezért kevés a korszerű fajta, és hiányzik a magas minőség.
Praszna Lajos, aki korábban a Gyógynövény Terméktanács titkáraként is dolgozott, úgy látja, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv keretében megjelenő pályázatokkal támogatás nyerhető a speciális helyi termékek termelésére, feldolgozására, pályázni lehet majd technológia- és kutatásfejlesztésre, bizonyos termékek megismertetésére, piacra vitelére. Az uniós pályázatok révén elérhető, hogy napelemes programokkal oldják meg a szárítást, vagy termálvíz felhasználásával fűtsék a fóliasátrakat – tette hozzá. Az idénymunkások mellett állandó alkalmazottként öt embert foglalkoztató Herbatanya Kft. vezetője arra a kérdésre, hogy mire számít 2009-ben, azt válaszolta: a termelés valószínűleg nem bővül, de a minőség színvonala magasabb lesz.
(MTI)
Biotermékekre tértek át a herencsényi gyógynövénytermesztők
Az erősebb piacképesség érdekében biotermelésre tért át a gyógynövénytermesztéssel foglalkozó herencsényi Herbatanya Kft. Praszna Lajos, a Nógrád megyei cég vezetője úgy látja, bár az ágazat bajban van, meg kell találni a kivezető utakat.
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!