A minisztérium bírálja az ILO-szakvéleményt

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet több ponton is kifogásolta az új munka törvénykönyvének korábbi tervezetét.

WA
2011. 11. 16. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ILO a véleményt tartalmazó memorandumban rögzíti, hogy észrevételei a tervezet szeptember 26-i állapotára vonatkoznak.

Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), a LIGA Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) és a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) a részleteket ismertető szerdai sajtótájékoztatóján az érdekképviseletek vezetői kiemelték, az ILO kifogásolta többek között a véleménynyilvánítási és szervezkedési szabadság korlátozását, valamint azt javasolta, hogy terjesszék ki a védett kor intézményét a szülési, gyermekgondozási szabadságot követő legalább három hónapra.

Családbaráttá tenné a törvényt az LMP

Az LMP közel száz módosító indítványt nyújt be a munka törvénykönyvére vonatkozó kormányjavaslathoz, amelyet családbaráttá szeretne tenni – jelentette ki a szerdai sajtótájékoztatón Kaufer Virág.

Az ellenzéki képviselő azt mondta, hogy a kabinet által benyújtott előterjesztéssel nem értenek egyet, de ha elfogadják javaslataikat, akkor azok segítségével „valamelyest mégis védik a munkavállalók jogait”.

Példákat sorolva elmondta, hogy a szülési szabadságról visszatért dolgozók indítványuk értelmében tárgyalhatnának az egyéni munkabeosztásukról. Hozzátette, hogy elképzeléseik alapján senkit nem lehetne indoklás nélkül kirúgni, és a munkavállalók a szabadságuk kétharmadával rendelkezhetnének önállóan. Emellett a rájuk háruló kártérítési felelősségét is maximalizálnák az LMP-sek.

Elképzeléseik – összegzett – családbaráttá tennék az új munka törvénykönyvét, biztosítanák az alapvető munkavállalói jogokat és lehetőséget teremtenének a kollektív érdekérvényesítésre is.

Több ILO észrevétel beépült a javaslatba

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) a 2011. szeptember 26-i állapot alapján vizsgálta a Munka törvénykönyvére vonatkozó törvényjavaslatot, amelyet a kormány 3 héttel később véglegesített, ennek köszönhetően több észrevételük – a két időpont között lefolytatott tárcaegyeztetés és számos szakszervezeti egyeztetés során – mostanra beépült a javaslatba – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében, amelyet szerdán juttatott el az MTI-hez.

Az NGM közleménye rögzíti: az ILO több témakör kapcsán úgy fogalmaz meg bírálatot, hogy azt konkrét nemzetközi összehasonlító adatokkal nem támasztja alá. Ugyanakkor olyan szabályozási elveket is számon kér a törvényjavaslaton, amelyek vagy nem kötelező erejű ajánlásokon alapulnak, vagy éppen az Európai bíróság jogértelmezésével ellentétesek. Több megjegyzés nyilvánvaló félreértésen alapul a szaktárca szerint. A közleményben megjegyzi: a nemzetközi összehasonlítás ráadásul azt mutatja, hogy az egyes európai uniós tagállamok eltérő módon tesznek eleget a nemzetközi egyezmények szerinti elvárásoknak.

Az NGM közleményében hangsúlyozza: a kormány az egyeztetések során minden alkalommal rögzítette, hogy nyitott az érdemi javaslatok befogadására, ennek megfelelően néhány módosítás be fog épülni a törvényjavaslatba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.