Kelet-Európa mégsem fog kiszáradni

A tomboló válság közepette remek hírt kapott a magyar piac: a kelet-közép-európai bankok hisznek a kilábalásban és maradnak.

Gabay Balázs
2011. 12. 05. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A válság ellenére a kelet-közép-európai bankrendszer megfelelően tőkésített, ez persze elsősorban az anyabankoktól függ – fogalmazott Simonyi Tamás, a KPMG közép-európai igazgatója hétfői sajtótájékoztatóján. Leszögezte: a szakma a mai napig úgy véli, hogy a régióban a nemzeti jövedelem növekedése még mindig szebb reményeket táplál, mint Nyugat-Európában. Az anyabankok, bízva a folytatódó gazdasági növekedésben, korábban hatalmas mértékű feltőkésítést vittek véghez a leányvállalatoknál, ez pedig biztossá teszi utóbbiak működését. Ugyanakkor problémát jelent, hogy a térség országaiban magas a nem teljesítő hitelállomány.

A devizahitel-állomány Magyarországon és Lengyelországban magasabb, a többi régiós gazdaságban kevéssé. Kiemelte: a bankok nem tudják függetleníteni magukat a makrogazdasági mutatóktól, ez alapvetően befolyásolja jövőbeli lépéseiket.

Jó hír, ha nincs hír

Bulgáriáról az a jó hír, hogy nincs hír róla, mondta az igazgató. Szerény növekedésre lehet számítani, viszont a nem teljesítő hitelállomány itt is magas. A bankrendszerük a válság ellenére stabil maradt, emellett pedig a tavalyi 0,5 százalékos GDP-növekedés után 2011-re már 2,3 százalékot várnak. A leva meglehetősen kitett az eurónak. Hozzátette, országoktól függetlenül igaz: ha nincs meg a 4-5 százalékos piaci részesedése egy banknak, akkor nincs esélye a kitörésre.

Csehországgal kapcsolatban elhangzott, az ország gyorsan kilábalt a válságból, szinte ugyanazt a GDP-növekedést tudta produkálni 2011-ben, mint egy évvel korábban. Bankszektora szintén növekszik, „amennyire nem lehet hallani róla, olyan stabil”. Az öt vezető nagybank közé csak az Unicredit és a Raiffeisen tudott beférkőzni a nemzeti intézmények mellett.

Magyar úton a lengyelek

Lengyelországban a nemzeti össztermék pontosan ugyanakkorát nőtt az idén, mint 2010-ben, és a bankszektor profitabilitása is kezd javulni. A nem teljesítő hitelállomány megfelelő, a „cseh” szintet üti meg. Probléma azonban, hogy a lakáshitelek több mint 50 százaléka svájcifrank-alapú, a lakosság tehát a magyarhoz hasonló devizakitettség gondjával küzd. A fogyasztási hitelállomány nagyon magas az országban. Simonyi rámutatott, a zloty és a forint ingadozása svájci frankhoz képest szinte ugyanazt a pályát írta le, ugyanakkor a lengyelek mára jóval kisebb arányú devizahitellel küzdenek.

Romániában 2009-ben elég komoly visszaesés történt, a ki nem fizetett hitelek aránya pedig igen magas. Az ország gazdasága nincs kitéve a külföldi finanszírozásnak, ami hihetetlenül fontos, és komoly mértékben csökkenti a veszélyeztetettséget, hangsúlyozta Simonyi. Keleti szomszédunk gyenge növekedést produkál, ennek ellenére a vezető pénzintézmények szép nyereséget könyvelhettek el 2011-ben.

A szlovák helyzet jellemzője, hogy sokkal több a betét, mint a hitel, emellett komolynak mondható a 3,3 százalékos GDP-növekedés is. Figyelemre méltó, hogy a nem teljesítő hitelállomány csökken, az ország devizakitettsége pedig nulla. A bankok tisztességes nyereséggel büszkélkedhetnek.

Nincs ok a félelemre

Hogy mindebből mire lehet következtetni? Nincsenek olyan veszteségek a régióban, ami miatt a térség bankrendszeréért aggódni kellene. A növekedés hirtelen megállását követően a pénzintézmények költségcsökkentésbe kezdtek, és természetesen emelték a kamatokat. Ha viszont a kelet-közép-európai bankrendszert összehasonlítjuk a nyugati intézményekkel, akkor semmi okunk sincs a félelemre, emelte ki az igazgató. A térség piaca a bankok számára még mindig magas profittal kecsegtet. Nincs szó tehát kiszáradásról Kelet-Közép-Európában, tette hozzá.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy az adózás után negatív eredményt produkáló bankok egy részének a felvásárlása lezajlott, de az ilyen helyzetben történt felvásárlások azért jó irányba mutatnak. Az intézmények többsége nem riad vissza a gyengébb eredmények láttán, és továbbra is hisz a kilábalásban. Higgyék el: ha beindul a piac, csak úgy rohannak majd az anyabankok, hogy hitelezhessenek, zárta Simonyi Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.