16 hónapos mélypontra zuhant az euró az amerikai dollárral és a brit fonttal szemben, miután továbbra sem csökkennek a piaci aggodalmak Európa bankjai iránt. A japán jenhez képes 11 éves mélyponton szenved a közös valuta. A bankok közül a legrosszabbul az olasz UniCredit járt: péntek délelőtt 8,2 százalékos mínuszban állt, míg az elmúlt két kereskedési napon 29 százalékos visszaesést szenvedett el.
Pedig az Európai Központi Bank még december közepén 489,19 milliárd eurós, hároméves kölcsönt helyezett ki az uniós bankok számára, de úgy fest, a piacokat ez sem tudta megnyugtatni. Sőt, a bizonytalanságokat tovább növelte, hogy Franciaország államadósságának finanszírozási költségei ismét nőttek, valamint a spanyol gazdasági miniszter arról beszélt, hogy a rossz hitelek száma magasabb, mint azt korábban gondolták.
Spanyolország online fogadóirodák révén növelné bevételét
Luis de Guindos a Financial Timesnak elmondta, hogy a spanyol bankoknál nő a kedvezőtlen hitelek aránya: mintegy 50 milliárd eurónyi újabb rossz hitellel kell megbirkózniuk. Ez jelentősen több, mint amennyivel korábban a spanyol kormány számolt. További probléma még a rekordméretű munkanélküliség is: 1996 óta nem volt ilyen magas az állástalanok száma.
Ráadásul a spanyol közvélemény sincs oda Mariano Rajoy adópolitikájáért – derült ki egy felmérésből. A spanyolok többsége ugyanis úgy érzi, hogy az új miniszterelnök átverte őket. A konzervatív kormányfő többszöri ígéretei ellenére jelentősen megemelte a jövedelem-, a telek- és a tőkehozamadót, s ettől a spanyol államkassza bevételeinek 6,2 milliárd eurós növekedését reméli. Rajoy kormánya elkötelezett a költségvetési hiány elleni harc mellett.
Tavaly a társadalombiztosítás hiánya is magasabb volt a vártnál, így újabb megszorítások jöhetnek Spanyolországban. A kormány nem csupán a kiadásokat kívánja csökkenteni, de sportfogadási piacának megnyitásával újabb bevételekre tenne szert.
A londoni Sportingbet fogadóiroda az MTI-vel közölte, hogy Spanyolország fél év múlva teljesen megnyitja sportfogadási piacát az internetes fogadóirodák előtt. Az állami bevételek növelése érdekében már tavaly megszületett a döntés a sportfogadási piac teljes liberalizálásáról.
Az eredeti tervek szerint az internetes fogadóirodák január elsejétől kezdhették volna meg működésüket az országban, a benyújtott licenckérelmek magas száma miatt azonban a piaci nyitást hat hónappal el kellett halasztani. Összesen hatvankét fogadóiroda nyújtott be több mint háromszáz licenckérelmet.
Stagnált a munkanélküliség az euróövezetben
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteki közleménye szerint az októberi 10,3 százalékos eurótörténeti csúcson maradt az euróövezeti munkanélküliség novemberben a szezonális hatásoktól tisztított adatok szerint. Az EU egészében 9,8 százalék volt novemberben a munkanélküliség, azonos az októberivel és a szeptemberivel.
Az Eurostat számításai szerint az Európai Unió egészében 23,674 millió, a közös valuta térségében pedig 16,372 millió álláskereső volt novemberben. Októberhez képest az EU-ban 55 ezerrel, míg az euróövezetben 45 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma.
Az EU tagállamai közül a legalacsonyabb munkanélküliségi ráta Ausztriában (4,0 százalék), valamint Luxemburgban és Hollandiában (egyaránt 4,9 százalék) volt. Arányukat tekintve a legtöbb álláskereső Spanyolországban (22,9 százalék), Görögországban (szeptemberi adatok szerint 18,8 százalék) és Litvániában (15,3 százalék a harmadik negyedévben) volt.
A 25 éven aluli lakosság körében az Európai Unió egészében 5,579 millió volt az álláskeresők száma (22,3 százalék), az euróövezetben ebből 3,394 millió (21,7 százalék). Tavaly novemberhez képest az Európai Unió egészében a fiatal lakosság tekintetében 335 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma, ezen belül az euróövezetben 207 ezerrel.
Az Eurostat közlése szerint Magyarországon 10,7 százalékos munkanélküliségi ráta volt novemberben az októberi 10,8 százalék után. A 25 éven aluliak körében 25,9 százalék volt az álláskeresők aránya novemberben az októberi 26,1 százalék után.
(MTI)
Franciaországban tovább nőttek a hozamok
Mintegy 8 milliárd eurónyi kötvényt bocsájtott eladásra a francia állam, s a 10 éves futamidejű állampapírok kamatai 3,29 százalékra nőttek a legutóbbi, decemberi aukción kialakult 3,18 százalékról.
Sok befektető attól tart, hogy Franciaország elveszítheti legmagasabb adósbesorolását a hitelminősítőknél, mely után még drágábban juthatna piaci forrásokhoz államadósságának finanszírozásához. Decemberben a Fitch negatív kilátásra tette Franciaország lehető legmagasabb, „AAA”-s adósbesorolását.
A hitelminősítő az euróövezeti gazdasági-pénzügyi helyzet romlásával és annak potenciálisan a második legnagyobb eurógazdaságra háruló hatásaival indokolta a lépést. Pedig a francia kormány mintegy 65 milliárd eurós megszorítócsomag-tervezetről számolt be még novemberben. A francia és a német államkötvények kamatai közötti különbségek tavaly év végére rekordnagyságúra nőttek.
Rekordmagasságban maradt az euróövezeti munkanélküliség
Eurótörténeti csúcson, 10,3 százalékon stagnált az euróövezeti munkanélküliség novemberben (keretes anyagunk). Howard Archer, az IHS Global Insight közgazdásza szerint ez azt vetíti előre, hogy Európa gazdasága a tavalyi év utolsó három hónapjában már recesszióba került.
„A szigorúbb költségvetési politika, a fogyasztókat ért megszorítások, a látszólag soha véget nem érő adósságválság, a meggyengült globális növekedés, valamint a pénzügyi piacok felfordulásai komoly károkat okoztak az egész euróövezet gazdasági aktivitásának” – tette hozzá az IHS szakértője.