Az életben maradásért küzd az óriáscég

Olcsó okostelefonokkal és fejlett „kameratelefonnal” igyekszik visszaszerezni elvesztett piaci részesedését a Nokia.

tt
2012. 02. 27. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Symbian operációs rendszeren futó új Nokia 808 PureView modell 41 megapixeles képszenzorral rendelkezik, ami messze felülmúlja a még forgalomban lévő tükörreflexes digitális fényképezőgépekbe (DSLR) épített képszenzorok pixelszámát is. Egy digitális kamera képminősége azonban nem kizárólag a szenzor pixelszámától függ.

Az okostelefonoknál a 8 megapixeles képszenzor vált szinte standarddá az elmúlt időkben. A 41 pixeles szenzor nem jelent automatikusan nagyobb képméretet is, mivel a képfeldolgozó szoftver hét pixel adataiból állít elő egy képpontot. A Nokia és a Carl Zeiss közös fejlesztésében kidolgozott technológia azonban a „kameratelefonok” rohamosan növekvő népszerűségétől már egyébként is szenvedő kompakt fényképezőgépeknek is közvetlen konkurenciát támaszt. A 808-as Nokia modell piaci sikerét viszont nagyban visszavetheti az a tény, hogy a Nokia kifutóban lévő Symbian operációs rendszerén fut.

Az Apple iPhone és a felső kategóriás Android modellek konkurenseként csatasorba állított Nokia Lumia modellcsalád egy olcsóbb taggal, az alacsony árkategóriás Asha modellcsalád pedig három új taggal bővül.
A Nokia már az alsó árkategóriában is kénytelen felvenni a versenyt a feltörekvő gyártók, elsősorban a dél-koreai Samsung, illetve a kínai Huawei és ZTE bővülő kínálatával szemben. A Lumia modellcsaládot most a 610-essel bővíti Nokia 189 eurós alapáron. A Huawei és a ZTE azonban már a 100 dolláros árkategóriában is kínál okostelefonokat.

A Gartner piackutató cég szerint tavaly 1,77 milliárd mobiltelefon kelt el világszerte, 11,1 százalékkal több, mint 2010-ben. Az eladott készülékeknek közel harmadát tették ki az okostelefonok, amelyekből 476,5 millió darab fogyott, 58 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

A legnagyobb okostelefon-forgalmazónak az Apple bizonyult, a tavalyi negyedik negyedévben 37 millió darab iPhone készüléket adott el. A Samsung 34 millió eladott okostelefonnal a második helyezést vívta ki magának a tavalyi negyedik negyedévben.

Az okostelefonok operációs rendszerében a versenyt a Google által kifejlesztett Android vezeti, amely a negyedik negyedévben 50,9 százalékos piaci részesedésre tett szert. Az Apple, valamint a különböző gyártók Android operációs rendszeren futó készülékei együttesen az okostelefon-piac háromnegyedét uralják. A RIM Blackberry és a Windows Phone operációs rendszer mozgástere pedig egyre szűkül.

A teljes mobiltelefon-piacon azonban a Nokia változatlanul őrzi vezető szerepét. Tavaly azonban a vezető szerepet már csak „mindössze” 24 százalékos piaci részesedéssel tudta tartani, szemben az egykori 40 százalék körüli csúccsal. A Nokia alól az okostelefonok elterjedésével csúszott ki a talaj.

A világon mintegy hatmilliárd mobiltelefon van használatban, de ennél lényegesen kevesebb, a becslések szerint négymilliárd előfizető birtokában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.