Hátára vette a járműgyártás a kereskedelmet

Az export volumene 7,9, az importé 4,5 százalékkal nőtt 2011 novemberében az előző év azonos időszakához képest.

NT
2012. 02. 01. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly novemberben euróban a behozatal 6725 milliárd euró volt, ami 6,1 százalékos éves növekedés, a kivitel pedig – 4 százalékos éves emelkedéssel elérte a 7388 milliárd eurót. Novemberben a külkereskedelmi többlet 663,4 millió eurót tett ki, míg egy évvel korábban 769 millió euró volt. A múlt év első tizenegy hónapjában a kivitel értéke 20 491 milliárd forint (74 milliárd euró), a behozatalé 18 649 milliárd forint (67 milliárd euró) volt. A kivitel volumene 10,9, a behozatalé 7,4 százalékkal haladta meg az előző évit. Euróban az export 12,8, az import 11,4 százalékkal nőtt.

A külkereskedelmi mérleg aktívuma január–novemberben 1842 milliárd forintot (6605 millió eurót) tett ki, 442 milliárd forinttal (1503 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában. A novemberi 211 milliárd forint (663,4 millió euró) exporttöbblet forintban csak 285 millióval, de euróban 106 millióval kisebb volt az egy évvel korábbinál.

A KSH megjegyzi, hogy a 2011. január–novemberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 4,4, exportban 2,4 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához képest. A cserearány 1,9 százalékkal romlott – fűzi hozzá a KSH. Az év első tizenegy hónapjában a forint a dollárhoz képest 4,5 százalékkal értékelődött fel, az euróhoz mérten 0,7 százalékkal gyengült. Novemberben a forint értéke az euróhoz mérve 12, a dollárhoz képest 13 százalékkal romlott a 2010 azonos hónapjához viszonyítva.

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011. január–novemberben a kivitelben 8,6, a behozatalt tekintve 11 százalékkal haladta meg az előző év első tizenegy havi szintet. Euróban számolva az EU 27-ekkel folytatott kereskedelem egyenlege 9,575 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 9,872 milliárd többlettel.

Az Európai Unió új tagállamaival (EU 12) a külkereskedelmi egyenleg 744 millió euróval javult, nagyrészt a lengyel és cseh relációban. Az EU 12-ekkel folytatott kereskedelemben 3,974 milliárd euró többlet alakult ki a múlt év első tizenegy hónapjában.

A régi tagállamokkal (EU 15) elért külkereskedelemben az aktívum 1,04 milliárd euróval romlott, a többlet 5,601 milliárd volt.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 19 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé nem változott a bázishoz képest. Az ezekkel az országokkal folytatott külkereskedelemben a hiány 2,97 milliárd euró volt, 1,8 milliárddal kevesebb, mint 2010 első tizenegy hónapjában.

Az ázsiai országokkal folytatott kereskedelemben a passzívum jelentősen, 2,747 milliárd euróval, 4,277 milliárd euróra mérséklődött, amiben a gépipari termékek kivitelének forgalma volt meghatározó.

Az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 857 millió euróval, 208 millió euróra csökkent, amit az energiahordozók behozatalának alakulása befolyásolt.

A teljes behozatal közel felét, a kivitel mintegy háromötödét képviselő gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 9,6, illetve 5,2 százalékkal nőtt 2011. január–novemberben. Értékben a kivitel 42,396 milliárd euró volt, 7,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a behozatal pedig 31,693 milliárd eurót tett ki, ami 4,4 százalékos éves emelkedés. Novemberben a gépek és szállítóeszközök exportja 6,6, az importé 4,2 százalékkal nőtt.

Átlag feletti volumenbővülés volt az energiafejlesztő gép és berendezés, az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű behozatalában is kivitelében is. Ugyanakkor a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék export- és importvolumene némileg csökkent, de az importban május óta tartó két számjegyű visszaesés novemberben a karácsonyi ünnepek keresletfelhajtó hatásának köszönhetően megállt.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2011. január–novemberben 16, illetve 12 százalékkal nőtt, ennél a novemberi dinamika néhány százalékponttal alacsonyabb volt. A január–novemberi időszakban a gyógyszer-, gyógyszerészeti termékek, a gumigyártmány mindkét irányú kereskedelmében markáns bővülést mért a KSH, és jelentős volt a szakmai, tudományos ellenőrzőműszer kivitelének és a vas és acél behozatalának mennyiségi növekedése is.

Az energiahordozók importvolumene – 20 százalékot meghaladó áremelkedés mellett – 4,7 százalékkal volt nagyobb az elmúlt év azonos időszakához képest. A jelentős súlyt képviselő kőolaj és kőolajtermékek behozatalának volumene a tizenegy hónap során 5,4 százalékkal nőtt 2010-hez képest, ezzel szemben a természetes és mesterséges gázé 12 százalékkal csökkent.

A múlt év első tizenegy hónapjában az élelmiszerek, az italok, a dohánytermékek kivitelének volumene nem változott, a behozatalé 5,6 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport kivitelében legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmény mennyisége az időszak egészében – az árak közel 40 százalékos emelkedése mellett – csaknem hatodával esett vissza. A hús és húskészítmény exportjában és importjában két számjegyű volumennövekedést regisztrált a KSH, viszont novemberben a kivitelé nem érte el, a behozatalé valamelyest meghaladta az egy évvel korábbit. Az élő állat, a kávé, a tea, a kakaó és a fűszer kivitelének volumene dinamikusan bővült.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője úgy látja, hogy az eddigi tendencia folytatódik, tovább javul a külkereskedelmi egyenleg. Ezen belül a gépipari export tovább bővül, amit a KSH által szerdán közzétett részletes adatok alátámasztanak.

Az elemző úgy látja, hogy miután megállt az energiahordozók egyenlegének romlása, ez javulást mutat majd a közeljövőben a csökkenő energiafelhasználás miatt. Az egyenleg javulásában szerepet játszik az is – tette hozzá Kondrát Zsolt –, hogy a kilátások szerint csökken a belső kereslet, ami mérsékli az importot.

„Nincs meglepő a KSH-jelentésben – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. A kivitel bővülése fennmaradt, bár nem olyan robusztus, mint az év első felében volt. Nem igazolódott az a félelem, hogy az export növekedése leáll, vagy visszaesés jön. Ugyanakkor a kép nem egységes. A kivitel nagy szeletét kitevő híradástechnikai eszközök – főleg mobiltelefonok – exportja továbbra is csökken, de ezt ellensúlyozza a gépipar kivitele, a járműgyártás és az energiatermelő gépek exportja.”

Az elemző megjegyezte, hogy a kivitel földrajzi szerkezetét tekintve főleg az új uniós országokba irányuló export bővült. Ez a folyamat jó másfél évtizede tart, és a havi adatok is azt mutatják, hogy még nagyobb a növekedési potenciál van ebben a régióban. A cserarány romlása nem tesz jót a magyar gazdaságnak – mondta az elemző, amit az is mutat, hogy az energiakereskedelemben egymilliárd euróval romlott az egyenleg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.