Javult, de még visszaesést mutat

Továbbra is a magyar feldolgozóipar visszaesését jelzi a beszerzési menedzserindex (BMI) szezonálisan kiigazított januári, 49,8 százalékos értéke, azonban az elmúlt hónapokhoz képest javulást mutat – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) szerdán.

NT
2012. 02. 01. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatás szerint a mostani érték az elmúlt négy hónap legmagasabbja, és nem sokkal marad el a változatlanságot jelző 50 ponttól. A január havi index 1,2 százalékponttal magasabb a decemberi 48,6 százalékos értéknél.

A felmérésben vizsgált részindexek négy kivétellel nőttek decemberhez képest. A foglalkoztatottság három hónapon át tartó csökkenése abbamaradt, és ismét növekszik a közlemény szerint.

Januárban a foglalkoztatottsági index értéke emelkedett, és 50 pont fölé került. A korábbi januári értékeket nézve az idei a harmadik legmagasabb 1995 óta.

A termelési mennyiség indexe nőtt a decemberi értékéhez képest, ám ezzel együtt is – huszonkét hónap bővülés után – már harmadszor jelzi a termelt mennyiség visszaesését.

Az új rendelések állományának változását jelző index januárban már harmadszorra csökkent az elmúlt négy hónapban. Ilyen visszaesésre utoljára 2009 májusa és augusztusa között volt példa.

A közlemény szerint a januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, és az ütem enyhén nőtt. A korábbi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb érték 1995 óta. Az index értéke immár huszonhatodik hónapja van 50 pont alatt, ami példa nélküli.

A késztermékkészletek szintje januárban magasabb lett. A korábbi januári értékeket nézve az idei a nyolcadik legmagasabb 1995 óta.

A beszerzési árak növekedésének üteme mérséklődött, de ezzel együtt a beszerzési árak már harminckettedik hónapja növekednek. 1995 óta vizsgálva a mostani a hatodik leggyorsabb januári ütem.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt decemberhez képest, de negyedik hónapja jelzi az import mennyiségének csökkenését. Az exportindex esetében kedvezőbb a folyamat: immár huszonhatodik hónapja tart a bővülő trend, és az index értéke enyhén emelkedett az előző hónaphoz képest – közölte az MLBKT.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.