Kínának nem jó az európai államkötvény

Ezzel szemben jó lehetőségnek látják az európai infrastrukturális és ipari termelő beruházásokban való részvételt.

BL
2012. 02. 13. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lou Csi-vej a kedden Brüsszelben kezdődő magas rangú kínai–uniós találkozó előestéjén leszögezte: „Európai, például spanyol és olasz államkötvényekbe csak központi bankoknak érdemes befektetni, nekünk ez hosszú távra nehéz lenne”. Lou emlékeztetett arra, hogy Angela Merkel német kancellár a hónap elején Pekingben járva arra kérte a CIC-et, illetve más kínai befektetőket, hogy vegyenek európai állampapírokat – beleértve németeket és franciákat is.

A CIC legutóbb a legnagyobb brit víz- és csatornaszolgáltatóban, a Thames Waterben tíz százalék körüli részesedést vásárolt. A pekingi központú CIC szuverén vagyonalapot a külföldi beruházások ösztönzésére hozták létre 2007-ben. Vagyona 410 milliárd dollárra tehető, az ország devizatartaléka meghaladja háromezer milliárd dollárt, és ezzel a legnagyobb a világon.

Kína önzetlen támogatást ígér Európának

Kínának nem áll szándékában „felvásárolni az eladósodott Európát” és támogatási felajánlásai kizárólag gazdasági megfontolásokon nyugszanak – írja kínai People's Daily nemzetközi kiadása a keddi EU-kínai csúcstalálkozó előtt.

A tavaly decemberről elhalasztott február 14-i pekingi csúcstalálkozón Ven Csia-pao (Wen Jiabao) a kínai Államtanács elnöke (miniszterelnök) és Hu Csin-tao (Hu Jintao) a Kínai Népköztársaság elnöke, illetve Jose Manuel Barroso, az EU-Bizottság elnöke és Herman van Rompuy az Európai Unió elnöke tart megbeszéléseket.
Kínai vezetők korábban már számos alkalommal kifejezték bizalmukat az európai országokkal szemben, tartózkodtak azonban elkötelezni magukat konkrét pénzügyi támogatás nyújtása mellett, további önálló válságrendezési intézkedések meghozatalára sürgetve Európát.

Mintegy megadva az EU-kínai csúcstalálkozó alaphangját, a pekingi Európai Tanulmányok Intézetének igazgatója Feng Csung-ping (Feng Zhongping) Kína önzetlen támogatási készségét hangsúlyozta a kormány szócsövének tekintett People's Daily első oldalas cikkében.

„Szemben egyes európai kommentátorok állításával, Kínának nem áll szándékában sem felvásárolni Európát, sem pedig kiterjeszteni ellenőrzését Európára” – fogalmaz az intézet igazgatója. „Szöges ellentétben a nemzetközi közvéleményre jellemző „leszólással”, Kína a kezdetektől fogva határozottan kiállt Európa mellett„ – tette hozzá.
Kína ígéretet tesz arra, hogy támogatását az európai adósságszolgálati válság rendezéséhez nem köti feltételekhez, Kína piacgazdasági státuszának elismeréséhez vagy a kínai fegyverszállítási embargó feloldásához. „Ez a legjobb példája Kína Európával szemben felvett proaktív álláspontjának”.

Bármely kínai támogatási felajánlás az euróövezeti válság megoldására, legyen szó akár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közvetítéséről vagy akár az EU saját eszközeiről, kizárólag gazdasági megfontolásokon nyugszik majd – írja a People's Daily cikke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.