Mint azt megírtuk, Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára szerint a gyakorlatban nem kerül sor arra, hogy Magyarország a túlzottan magas államháztartási hiány miatti szankcióként ne férjen hozzá a kohéziós alaphoz.
Andor László egyben megerősítette, hogy az Európai Bizottság szerdai ülésén tárgyalja azt a javaslatot, amellyel a túlzott deficit miatti eljárás keretében ideiglenesen és részlegesen felfüggesztenék az újabb magyar kohéziós támogatásokat. A biztos „nagyon valószínűnek” nevezte, hogy szerdán döntés születik az ügyben. Kifejtette, hogy formális szavazás jellemzően nem szokott lenni a bizottságban, mert az előterjesztés alapján lezajlik egy vita, amely ha egy irányba mutat, akkor nincs szükség formális szavazásra.
Andor László hangsúlyozta: magyar biztosként fontosnak tartja felhívni a kollégái figyelmét „olyan szempontokra, amelyeket esetleg maguktól nem vesznek észre”. Itt említette a méltányossági szempontokat, valamint kiemelte: mivel a döntés következménye forrásmegvonás, fontos hogy – ebben az esetben a deficittúllépéssel – arányos legyen az esetleges megvonás, „hogy ne állítsa lehetetlen feladat elé azt a kormányt, amelyről éppen beszélünk”.
Arra a kérdésre, hogy miért éppen most folytatják Magyarország ellen a túlzott deficit-eljárást, Andor László elmondta: bár a 2012-es deficitcél nagyon alacsony uniós összehasonlításban, de a bizottság megítélése szerint nem fenntartható. Hozzáfűzte, hogy nem a deficit mértékétől függenek a további lépések, hanem attól, hogy mennyi ideje húzódik az eljárás, mennyi ideje „nem hallgatott a pénzügyminiszterek tanácsára az érintett kormány, jelen esetben a magyar kormány”.
Andor László arra a felvetésre, hogy az Európai Unió példát akar-e statuálni Magyarországgal úgy fogalmazott, hogy az EU „megpróbál következetes lenni”. Kifejtette: „sajnos az igaz, hogy az elmúlt tíz évben, amikor már nagyon sok ilyen szabály létezett a költségvetési egyensúlyra vonatkozóan, sok esetben nem volt következetes, hanem különféle kibúvókat engedélyezett”, például Magyarországnak is. Jelenleg az a kérdés, hogy előre tekinthet-e úgy biztonsággal az unió az egész monetáris unióra, ha nem tudja betartatni az érvényes szabályokat, és nem lesz szigorúbb nemcsak Magyarországgal, hanem mindenkivel szemben – mondta Andor László.
A Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárás kapcsán elmondta: fontos lenne, hogy a bizottság viszonylag hamar kialakítsa az álláspontját a magyar válaszok kapcsán, főként a Magyar Nemzeti Bank ügyében, mivel ez feltétele az Európai Unióval kezdendő formális hiteltárgyalásoknak.