Pásztor László becslése szerint a béremelést a magánrendelők 25 százaléka képes csupán kigazdálkodni, másik egynegyedüket viszont a törvény betartása veszteségessé teheti, és félő, hogy azoknak be kell majd zárniuk. A társuláshoz tartozó orvosok ennek ellenére megpróbálják betartani a béremelésre vonatkozó szabályozást.
„Mindenütt, ahol ez lehetséges lesz, betartjuk a törvényt„ – mondta el Pásztor László az MTI-nek.
A nővérek béreinek emelését február elején hagyta jóvá a szlovák parlament. Ennek alapján a nővérek az általuk ledolgozott évek alapján 640 és 928 euró közötti összeget kell, hogy kézhez kapjanak. Az intézkedés az állami intézményekben és a magánrendelőkben dolgozó nővéreket egyaránt érinti.
Pásztor László szerint Szlovákiában egy járóbeteg-ellátást nyújtó magánrendelő átlagos havi bevétele 3000 euró körül mozog. Az új szabályozás szerint 1200 euró körüli összeget tehet ki az egy nővérre eső bérköltség. Pásztor László szerint ugyanakkor az orvosok bére 2,2-szerese kellene, hogy legyen a nővérekének.
„A bérköltségek összege egy átlagos bevételű rendelő esetében meghaladhatja a bevételt, és akkor még nem beszéltünk magának a rendelőnek a fenntartásáról” – indokolta panaszaikat Pásztor László. Hozzátette: szerinte összesen 200 millió euró kellene az orvosok tavalyi év végén jóváhagyott és a nővérek februárban megszavazott béremeléseinek fedezésére.
A szlovákiai magánorvosok társulása az egészségbiztosítók térítéseinek 20 százalékos emelését szerette volna elérni erre az évre, majd ezt az elképzelésüket 14 százalékra csökkentették. Az állami tulajdonú Általános Egészségbiztosító és a Dovera egészségbiztosító ezzel szemben 7 százalékos térítésemelést ajánlott.
Pásztor László szerint ugyan még tovább folynak az ezzel kapcsolatos tárgyalások, de amennyiben nem sikerül megegyezniük, kérdéses, aláírják-e az ez évi szerződéseket az egészségbiztosítókkal.