A Roszszelhoznadzor honlapján szereplő tájékoztatás szerint az intézkedésre azért van szükség, mert romlott a járványügyi helyzet az Európai Unió számos országában, az élőállat-szállítások ellenőrzése pedig nem megfelelő az uniós szolgálatok részéről. Az orosz hatóságok arra hivatkoznak, hogy az európai uniós tagállamokban terjed a Schmallenberg-vírus, és hiányzik az állatszállítmányok megfelelő uniós állatorvosi kontrollja.
A Roszszelhoznadzor annak ellenére nem változtatta meg korábbi döntését, hogy szakemberei március 15-én az Európai Bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi főigazgatósága által delegált szakértőkkel folytattak konzultációt Moszkvában.
Szergej Dankvert, az orosz hatóság vezetője az Interfaksz hírügynökségnek kijelentette: szakembereik több uniós tagállamban vizsgálódtak, így Németországban és Észtországban, s azt állapították meg, hogy semmilyen garancia sincs a biztonságra, nincs kiépített rendszer az ellenőrzésre. Dankvert szerint a tilalmi döntés összhangban van a veszély mértékével.
John Dalli, az Európai Unió egészségügyi és fogyasztópolitikai biztosa ezzel nem értett egyet. Az orosz vezetésnek korábban küldött levelében ésszerűtlennek, a veszély mértékéhez képest aránytalannak és tudományosan megalapozatlannak nevezte az élő állat behozatalára vonatkozó, március 20-án életbe lépő tilalmat.
A Schmallenberg-betegség főként a juhokat és a szarvasmarhákat fertőzi meg. Nevét arról a németországi városról kapta, ahol tavaly először azonosították. Januárban a kór felbukkant Nagy-Britanniában is.
Orosz szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mezőgazdasági hatóság az ellenkező hatást válthatja ki azzal, hogy a Világkereskedelmi Szervezethez való tényleges csatlakozás előtt próbálja védeni a hazai tenyésztőket. A szarvasmarha-, kecske-, juh- és sertésbehozatal tilalma miatt megnőhet a hús és a húskészítmények ára Oroszországban.