Így vélekednek a bérekről

A januári béradatok csökkenő létszám mellett gyorsuló bérkiáramlást jeleznek az MTI által megkérdezett elemzők szerint.

PR
2012. 03. 20. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal kedden tette közzé, hogy januárban nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 4,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2011 januárjában. Az átlagkeresetek a versenyszférában 5,2, a költségvetés területén 1,4 százalékkal emelkedtek. Ugyanakkor a versenyszféra legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásainál 31,8 ezer fővel, a költségvetési szférában 12,5 ezer fővel kevesebben voltak alkalmazásban az egy évvel korábbinál.

Árokszállási Zoltán, az Erste Befektetési Zrt. elemzője az MTI kérdésére elmondta, hogy az általuk vártnál kissé alacsonyabb lett a bruttó béradat. A becslésnél bizonytalanságot okozott az, hogy a bázist jelentő 2011 januárjában fizették ki a 2010. évi bónuszokat, az idén januárban viszont ilyen nem volt, mert az adóváltozások miatt ezt 2011 decemberében kapták meg a dolgozók. Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. vezető elemzője ugyanakkor várakozásainál gyorsabbnak nevezte a bruttó bérek januári, 4,3 százalékos emelkedését.

Árokszállási Zoltán és Suppan Gergely is megjegyezte, hogy a reálbérek az 5,5 százalékos januári infláció és az 1,4 százalékos nettó béremelés mellett 3,8 százalékkal csökkentek. Az Erste elemzője ugyan magasnak ítélete a reálbér-csökkenés mértékét, de a következő hónapokban alacsonyabb visszaesést vár, különösen, ha az év vége felé 5 százalék alá csökken az infláció. Árokszállási Zoltán úgy fogalmazott: „látszik, hogy a költségvetés kiigazítási fázisban van, az adószabályok kedvezőtlenül változtak”.

Óvatosabbá válhat az MNB

Suppan Gergely a versenyszférában kifejezetten gyorsnak nevezte a bérkiáramlást, mert a bruttó bérek januári, átlagosan 4,3 százalékos emelkedéséhez képest a rendszeres, bónuszoktól megtisztított bérek 9,6 százalékkal nőttek a minimálbér 19 százalékos emelésének és az elvárt béremelésnek köszönhetően. Az elemző arra figyelmeztet, hogy így az MNB óvatosabbá válhat az infláció esetleges másodkörös hatásai miatt, mivel a vállalkozások számára ez a költségek oldalán nyomást okoz. A kereslet oldali inflációs nyomást azonban enyhíti az alkalmazásban állók létszámának csökkenése. Mivel a bérkompenzáció a napokban fejeződik be, a következő hónapokban a bérnövekedés gyorsulására lehet számítani – jegyezte meg Suppan Gergely.

Árokszállási Zoltán a béradatok alapján az idén a háztartások fogyasztásának csökkenését várja, bár a múlt év végén még úgy tűnt – jegyezte meg –, hogy bővül a fogyasztás, nő a kiskereskedelmi forgalom.

Az elemzők szerint az, hogy egy év alatt 1,5 százalékkal csökkent az alkalmazásban állók létszáma – ezen belül 1,7 százalékkal, közel 32 ezer fővel a versenyszférában alkalmazottaké –, arra utal, hogy egyes foglalkoztatók nem tudták kigazdálkodni a minimálbér és az elvárt bérek növelését. Feltételezhető, hogy a bérköltségek növekedését egyes ágazatokban a szürke-, illetve feketefoglalkoztatás növelésével igyekeztek tompítani. Suppan Gergely kiemelte, hogy a létszám a legnagyobb arányban, több mint 10 százalékkal az építőiparban csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.