Elindult lefelé a tojás ára

Megállt, sőt néhány helyen már csökkent is a tapasztalatok szerint az étkezési tojás kiskereskedelmi ára húsvét előtt.

BL
2012. 04. 05. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tojás ára főként a városi boltokban és piacokon több helyen is elérte a darabonkénti 60 forintot, míg most átlagosan 50-55 forint között mozog az ár.

Az árcsökkenés oka, hogy az unióba például Törökországból és az Amerikai Egyesült Államokból nagy mennyiségű, feldolgozott tojást tartalmazó áru érkezik. Így a tojáskínálat némileg nőtt, ami mérsékelte a kiskereskedelmi árakat. Igaz, a termelői árak nem csökkentek.

A Magyarországon az éves tojásfogyasztás mintegy 20 százaléka jut húsvétra – mondta Földi Péter, a Baromfi Termék Tanács (BTT) szaktanácsadója korábban. A szakember szerint Magyarországon évente átlagosan egy ember 270 tojást fogyaszt el. A teljes tojásfogyasztás évente eléri a 2,7 milliárd darabot, amiből 2,5 milliárd darabot termelnek meg Magyarországon.

A tojás önköltségi ára darabonként – a technológiai körülményektől függően – 25-30 forint között van. A tojás ára a húsvéti ünnepek előtt két-három héttel általában mintegy 15 százalék körüli mértékben emelkedik meg a tapasztalatok szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.