Hozzátette: az európai gazdaságok kilátásait továbbra is komoly kockázatok terhelik, de a jelek szerint a gazdaság az első negyedévben alacsony szinten ugyan, de stabilizálódott. „Sok minden utal arra, hogy folyamatban van a globális élénkülés, és az év folyamán az eurózóna gazdasága is fokozatosan magára talál” – mondta.
Draghi méltatta a kormányok erőfeszítéseit a költségvetések rendbetétele, a szuverén adósságválság enyhítése érdekében, de hozzátette, hogy „egyes kormányok ambiciózusabbak is lehetnének”. A bankelnök közölte, hogy az ülésen nem merült fel a kamatcsökkentés lehetősége.
A pénzpiacok leginkább azt várták, hogy Draghi tesz-e utalást további monetáris könnyítés lehetőségére és állampapír-vásárlásra.
Ezzel kapcsolatban a bankelnök gyakorlatilag megismételte a múlt héten az Európai Parlament gazdasági bizottsága előtt tett kijelentéseit. Mario Draghi szerint az Európai Központi Bank (EKB) pénzinjekciói biztosították a bankrendszer likviditását, de ennek még nincs érezhető hatása a reálgazdaságban, mert a gazdaság pangása miatt nyomott a vállalati hitelkereslet, és az EKB nem tud keresletet teremteni.
Az EKB „nem szabványos monetáris politikai eszközeinek” bevetése nélkül az európai bankrendszer az adósságválság miatt súlyos likviditási válságba került volna. E nem szabványos eszközök, elsősorban a két hosszú lejáratú refinanszírozási művelet (LTRO) – amelynek révén a bankok nettó 520 milliárd likviditáshoz jutottak – elejét vette annak, hogy súlyos hitelszűke alakuljon ki. Időre van azonban szükség ahhoz, hogy ez a pénz eljusson a reálgazdaságba – mondta.
Draghi megismételte, hogy az EKB kötvényvásárlásai nem helyettesíthetik a költségvetési konszolidációt, és ezeket amúgy sem lehet a végtelenségig folytatni. Ezzel Draghi lehűtötte azokat a reményeket, hogy az EKB nagy mennyiségben vásárol spanyol állampapírokat, hogy csökkentse a spanyol állam adósságszolgálati költségeit.
Ugyanakkor méltatta és sikeresnek mondta az olasz és a spanyol kormány intézkedéseit a költségvetés rendbetételére.
Az EKB kormányzó tanácsának ülésére rendkívüli biztonsági intézkedések közepette került sor, mert a hatóságok szélsőbaloldali és alternatív csoportok erőszakos fellépésétől tartottak. Komolyabb rendbontás azonban nem történt.