Vállalnia kell hazánknak a vitákat

A kereskedelmi koncepció fontos feladata a hazai érdekek védelme az uniós lehetőségek között.

NT
2012. 05. 10. 11:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) és a GfK Hungária Piackutató Intézet közös szakmai konferenciáján az államtitkár kijelentette: Magyarországnak vállalnia kell azokat a vitákat az Európai Unióval, amelyek a kereskedelem kapcsán adódnak.

Felértékelődött a szerepe

Az államtitkár kitért arra, hogy a kereskedelemre sokáig úgy lehetett tekinteni, mint a piacnak arra részére, amely leginkább képes önmagát szabályozni. Az államnak viszonylag kevés feladata, helye volt ezen a területen. A 2008-ban indult válság alapvetően új helyzetbe hozta a kereskedelmet, és felértékelte az ágazat szerepét is – tette hozzá.

Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Kft. ügyvezető igazgatója a kereskedelmi kilátásokkal kapcsolatban az MTI-nek a konferencia szünetében elmondta: a hazai kiskereskedelem 2012. és 2013. évi helyzetét ugyan befolyásolják a nemzeti gazdasági szabályozók, illetve determinálja az ágazatot a nemzetközi környezet is, de igazából a vásárlóerő alakulása szabja majd meg a lehetőségeit.

2013 még nem a visszatérés éve

A hazai kiskereskedelemben, a háztartások fogyasztásának alakulásában a 2012-es, illetve 2013-as esztendő még nem lesz a visszatérés éve, inkább két–három éves távlatban lehet majd ezzel számolni. A fogyasztói bizalom, a vásárlási szándék továbbra is alacsony szinten van, a következő egy–másfél évben radikális változás nem következik be a hazai kiskereskedelmi forgalomban, jegyezte meg.

A nemzetközi tendenciát tekintve látszik egyfajta visszatérés a kiskereskedelemben, bár néhány országban – például Spanyolország, Portugália, Görögország – súlyos zavarok vannak. A közép-európai régióban viszont stabilizálódik a helyzet, Németország továbbra is húzóerő, az Amerikai Egyesült Államokban pedig a fogyasztás, ezáltal a kiskereskedelmi ágazat mutatói is kedvezően alakulnak – mondta Kozák Ákos.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.