Több országban bevezethetik a tranzakciós adót

Ausztria a tranzakciós adó részleges bevezetését javasolja az Európai Unióban.

KG
2012. 06. 15. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter, az ellenzéki Zöldek támogatásával, az elmúlt napokban levélben fordult uniós kollégáihoz és Algirdas Šemeta adóügyi biztoshoz – jelentette az ORF. Azt javasolták, hogy az Európai Bizottság álljon el az EU-szerte bevezetendő tranzakciós adóra vonatkozó javaslatától, mert a jelek szerint nem megvalósítható. Ehelyett úgynevezett „megerősített együttműködés” létrehozását kezdeményezik a témában.

Sokan támogatják

Werner Kogler, a Zöldek elnökhelyettese a rádiónak nyilatkozva úgy vélekedett, legkevesebb kilenc tagállam vehet részt a megerősített együttműködésben. Ausztria mellett Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország, Belgium és Finnország is a tranzakciós adó mellett foglalt állást – emlékeztetett. Kogler reményei szerint a következő két héten belül ezek és további tagállamok is csatlakozhatnak a javaslathoz.


A levélben leírták azt is, hogy a Zöldek az illeték bevezetésétől tették függővé, megszavazzák-e az Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) az osztrák parlamentben. Az osztrák kormánynak a kétharmados többség biztosításához szüksége van legkevesebb egy ellenzéki párt támogatására, s mindeddig egyedül a Zöldek mutattak tárgyalási készséget.

A Zöldek további két feltétele, hogy a kormány támogassa az uniós eurókötvények létrehozását és hogy növeljék az Európai Befektetési Bank pénzeszközeit.




Az ESM ratifikálását mindeddig blokkoló Zöldek és a kormány előző nap váratlanul közeledést ért el, és rövid határidővel pótlólagosan parlamenti napirendre vetette az ESM tárgyalását. Ez a másik két ellenzéki párt körében felháborodást keltett, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) csütörtökön válaszul egy időre elhagyta az üléstermet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.