Júniusban 12 milliárd amerikai dollár értékű volt a közvetlen tőkebefektetések értéke, míg az első hat hónapban a működőtőke-beáramlás 59 milliárd dollárt tett ki. A számok a világgazdaságban uralkodó állapotokat és tendenciákat tükrözik – jegyezte meg tájékoztatóján Sen Tan-jang (Shen Danyang) szóvivő. Az emelkedő költségek, valamint a földterületek használatának korlátozása megrendítette a befektetők bizalmát – tette hozzá.
Az ingatlanpiacra irányuló működő tőke valamennyi ágazat közül a leglátványosabban, 12,4 százalékkal csökkent az első hat hónapban éves bázison. A szolgáltatási szektorban azonban 6,6 százalékos növekedést mértek. A minisztérium statisztikája szerint január és május között az Európai Unióból származó befektetések összege 5,1 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest. A szóvivő úgy vélte, az év második felében a külföldi befektetők aktivizálódására lehet számítani, amit a kínai gazdaság fokozódó teljesítményére és a fogyasztói piac növekedésére alapozott. A kínai vezetés arra készül, hogy ösztönözze az ország középső és nyugati területeire irányuló külföldi működőtőke-beáramlás erősödését.
A kínai gazdaság a második negyedévben 7,6 százalékkal gyarapodott, ami a lassulás egyértelmű jele. Ennek ellenére Kína továbbra is a világ legnépszerűbb befektetési célpontjai közé fog tartozni – áll a nemzetközi prognózist közlő World Investment Report idei jelentésében.
Júniusban összesen 2444 külföldi vállalatot alapítottak Kínában, ami 16,3 százalékkal elmaradt a tavalyi év azonos időszakához képest. Az első hat hónap során 11 705 új külföldi vállalatot jegyeztek be, vagyis 13,1 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A pénzügyi szektoron kívül a kínai közvetlen befektetések külföldön 2012 első félévében 48 százalékkal nőttek, értékük 35,42 milliárd dollár volt. Kínai befektetők 116 országban 2163 külföldi vállalatba fektettek be az év első felében. Ugyanebben az időszakban 216 ezer kínai ment külföldre dolgozni, azaz 5 ezerrel több, mint a tavalyi év első felében.