Egyre kevesebb a nyilvántartott álláskereső

Tavaly június óta 5,2 százalékkal csökkent az álláskeresők száma, közel egyötödük a pályakezdő.

HF
2012. 07. 18. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közzétett legfrissebb munkaerő-piaci adatok alapján a foglalkoztatók 33 500 új álláshelyet jelentettek be júniusban a munkaügyi kirendeltségeken. Az elmúlt hónaphoz képest 3,7 százalékos (1200 álláshely) a növekedés, míg az előző év júniusához képest csaknem 30 százalékos – 14 200 – csökkenés volt júniusban.

Az év hatodik hónapjában bejelentett állások 40,9 százalékához nem igényeltek a foglalkoztatók állami támogatást, míg az új állások 59,1 százalékát valamilyen támogatott foglalkoztatási formában hirdették meg. A támogatott állások jelentős része továbbra is közfoglalkoztatási rendszer valamelyik eszközére vonatkozik – olvasható a statisztikában.

A belépő álláskeresők ötöde pályakezdő

Júniusban 70 000 állás állt rendelkezésre, és csaknem 35 000 maradt betöltetlen a zárónapon. A hivatal megjegyzi: az, hogy az álláskeresők száma kevésbé csökkent júniusban az előző hónaphoz képest, az iskolaév végével hozható összefüggésbe. A munkaügyi kirendeltségen elkezdtek megjelenni a frissen végzett pályakezdő álláskeresők: a belépők állományának közel egyötödét ők tették ki. A legtöbb álláskeresőt továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván.

Az álláskeresők száma a júniusi zárónapon férfiaknál 2,8, a nőknél 1,1 százalékkal, a szakképzetleneknél 2,3 százalékkal, a diplomásoknál pedig 1,6 százalékkal múlta alul a májusi értéket.

Csökkent a támogatottak száma

2012 júniusában az álláskeresési támogatásban részesülő álláskeresők száma csaknem 51 000 volt, a szociális ellátásban részesülőké 193 500, az ellátatlanoké pedig 280 ezer. Az álláskeresési támogatásban részesülők száma mind az előző hónaphoz, mind az előző évhez képest csökkent, a pénzbeli ellátásban nem részesülők száma mindkét viszonyítási időponthoz képest nőtt, míg a szociális ellátottak száma májushoz képest visszaesést, 2011. júniusihoz képest növekedést mutatott.

A munkahelyvédelmi akcióterv legfontosabb elemei várhatóan azokat az ágazatokat segítik leginkább, amelyek foglalkoztatási szerkezete sokszínű, mint például a kereskedelemé – közölteaz Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerdán. Az OKSZ ennek kapcsán kiemelte a szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozókat, a 25 év alattiakat és 55 év felettieket, a tartósan álláskeresőket, illetve a gyesről, gyedről, gyetről visszatérőket, akiknek foglalkoztatása esetén csökkenne a cégek által fizetett szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás mértéke; rajtuk kiemelten érződnének a munkahelyvédelmi akcióterv hatásai. A szövetség szerint a program rövid távon a jelenlegi gazdasági helyzetben elsősorban a munkahelyek védelmét segíti.

A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,8, a munkavállalási korú népességhez viszonyítva 7,9 százalék volt június végén. Egy év alatt a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított relatív mutató értéke 0,7 százalékponttal, a munkavállalási korú népességhez viszonyított pedig 0,4 százalékponttal csökkent.

Tíz megyében nem döntöttek elbocsátásról

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint 11,2 százalék, ami a munkaerő-felmérésből 2012. március-májusra a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adat. Ez az érték az egy hónappal korábbinál 0,3 százalékponttal kevesebb, míg az egy évvel ezelőttinél 0,2 százalékponttal magasabb.

A foglalkoztatók összesen 1621 munkavállalóra vonatkozóan jelentettek be csoportos létszámleépítést; a legnagyobb létszámcsökkentés a feldolgozóipart és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatot érintette A leépítéssel érintett létszám egy hónap alatt 62,4 százalékkal nőtt, egyéves távlatban ugyanakkor 21 százalékkal csökkent. Az érintettek több mint felét Komárom-Esztergom megyében és Budapesten jelentették be, de 10 megyében egyetlen elbocsátásról sem döntöttek júniusban a munkáltatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.