A Standard & Poor's az európai és amerikai piaci zárások után, csütörtökre virradó éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi „BBB plusz”-ról a „BBB” fokozat kihagyásával „BBB mínusz”-ra minősítette vissza a hosszú lejáratú szuverén spanyol adósságállomány kockázati osztályzatát, és a rontott besoroláson is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Ha az S&P innen tovább rontaná a spanyol osztályzatot, azzal Spanyolország államadós-besorolása a befektetésre már nem ajánlott „BB” sávba kerülne át. Ebben az esetben Spanyolország lenne a legnagyobb olyan euróövezeti gazdaság, amelynek valamelyik nagy nemzetközi hitelminősítőnél nincs befektetői szintű besorolása.
A Moody's már korábban leminősítette Spanyolországot
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service már a nyár elején agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal ugyancsak a befektetési ajánlású adósosztályzati sáv alsó szélére, az addigi elsőrendű „A3”-ról a köztes „Baa1” és „Baa2” szintek kihagyásával „Baa3”-ra – vagyis a Standard & Poor's által most megállapított "BBB mínusz" osztályzatnak megfelelő szintre – minősítette vissza Spanyolország kormánykötvény-kötelezettségeinek besorolását, és az új spanyol osztályzatot további leminősítés valószínűségére utaló felülvizsgálat alá vette.
A lehetséges legjobb, AAA besorolással látta el az euróövezeti stabilitási mechanizmust (ESM) a Fitch Ratings.
Az ESM vezetője, Klaus Regling szerint az euróövezet tagállamai belátható időn belül képesek lehetnek legyőzni az adósságválságot.
A svájci I-CV hitelminősítő megvonta Németország AAA-s besorolását. A kis svájci céget a piacok függetlenebbnek tartják a nagy hitelminősítőknél, mivel nem a kibocsátók, hanem a befektetők finanszírozzák működését.
A Standard & Poor's a mostani leminősítés indoklásában a lépéshez vezető okok között kiemelte a spanyol gazdaság „súlyos és mélyülő” recesszióját, amely a ház szerint egyre kiterjedtebb társadalmi elégedetlenséget okozhat, és tovább élezheti a feszültséget a központi kormány és a regionális kormányzatok között.
Mélyülő recesszióra hivatkoznak
Az S&P közölte: saját előrejelzése szerint a spanyol hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 1,8 százalékkal, jövőre további 1,4 százalékkal visszaesik, vagyis Spanyolország várhatóan az idei és a jövő év egészét is mély recesszióban tölti.
A cég ezzel kapcsolatban annak a véleményének adott hangot, hogy a spanyol kormány 2013-ra szóló költségvetése „eltúlzott mértékben derűlátó” reálgazdasági teljesítmény-előrejelzésekre épül, a költségvetésben ugyanis 0,5 százalékos jövő évi GDP-visszaesés szerepel. A Standard & Poor's szerint az idei és a jövő évi államháztartási hiánycélok eléréséhez további költségvetési konszolidációs lépésekre lenne szükség, ezek azonban még tovább mélyíthetik a recessziót.
A hitelminősítő szerint a spanyol gazdaság teljesítménye szempontjából a hitelköltségeknél is nagyobb probléma a hitelellátás szűkössége. Az S&P kimutatta, hogy a pénzügyi szektoron kívüli hazai vállalkozásoknak folyósított hitelek értéke 2008 vége és 2012 augusztusa között 161 milliárd euróval csökkent; ez az éves spanyol GDP-értéknek hozzávetőleg a 15 százaléka.
Spanyolországban ismét növekedésnek indult a munkanélküliség szeptemberben, a viszonylag kedvezően alakuló nyári hónapok után.
A spanyol bankok stressztesztje nem hozott annyira rossz eredményt, mint amire a szakemberek számítottak. Jókedvre azonban semmi oka a spanyoloknak, hiszen Madrid láthatóan nem tudja leküzdeni a költségvetési deficitet. A spanyol adóssághegy egyre csak növekszik, amiben a bankoknak nyújtandó állami segély is komoly szerepet játszik.
Több tízezren tüntettek a megszorítások ellen Spanyolországban, ahol a parlament elé került a kormány gazdasági intézkedéscsomagja. A miniszterelnök elismerte, hogy a kiigazításokkal együtt is 7 és fél százalék hiánnyal számolnak jövőre.
Spanyolországban sorban már a tizenharmadik hónapban nőtt a tőkekiáramlás júliusban, ugyanakkor tizenöt év óta először volt többlet a fizetési mérlegben a jó idegenforgalmi szezonnak köszönhetően.
Nincs hitel
Jóllehet ebben ugyanúgy része lehet a hitelkereslet gyengeségének, mint a szűkös kínálatnak, a jelenség azonban mindenképpen gyengíti a reálgazdasági teljesítményt. Ráadásul nincs is jele a folyamat visszafordulásának, mivel a bankok egyre szűkítik kinnlevőség-portfólióikat, hogy megfelelhessenek a szigorú tőkekövetelményeknek – áll a Standard & Poor's elemzésében.
A hitelminősítő szerint gyengül a spanyol intézményrendszer kapacitása a jelenlegi gazdasági és pénzügyi válság támasztotta súlyos kihívások kezelésére, és az S&P besorolási kritériumai alapján ez indokolta a spanyol államadós-osztályzat egyszerre kétfokozatú rontását.
Londonból jelentik
Más nagy londoni elemzőházak véleménye szerint arra sincs garancia, hogy Spanyolország hosszú távon egyáltalán az euróövezet tagja marad. Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági tanácsadócég, a Capital Economics londoni közgazdászai minap összeállított elemzésükben úgy vélekedtek, hogy a két legnagyobb déli eurógazdaságnak, Spanyolországnak és Olaszországnak – ha helyre akarják állítani versenyképességüket és fenntartható szerkezetű növekedést kívánnak elérni az euróövezet tagjaként – még évekig tartó belső leértékelődési folyamaton kell keresztülmenniük, amelynek része a fájdalmas bérdefláció. A ház szerint emiatt változatlanul jelentős annak az esélye, hogy hosszabb távon ez a két ország otthagyja az eurózónát.