Jól indult a keleti nyitás

Óvatosan tovább csökkenthető a jegybanki alapkamat, és a Magyar Nemzeti Bank valutatartalékainak egy részét is fel lehet használni, de csak adósságcsökkentésre – mondta Heim Péter.

WL
2012. 10. 02. 3:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor új vezetése lesz a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), nem lehet majd külső politikai nyomásra hivatkozni, mert a magyar gazdaság helyzete, a forintra nehezedő nyomás csökkenése, hazánk sérülékenységének mérséklődése lehetővé teszi, hogy folytatódjék a jegybank alapkamat-csökkentése – hangsúlyozta Heim Péter. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke a magyar kilátásokat bemutatva szólt erről a Kínai Társadalomtudományi Akadémia és a Századvég hétfőn kezdődött kétnapos konferenciáján, amely a kínai–magyar kapcsolatokat tette a középpontba.

Simor kisebbségben maradt a monetáris tanácsban

A szűk többség a kamatcsökkentésre szavazott – mondta Simor András jegybankelnök annak kapcsán, hogy kedden a monetáris tanács 0,25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. A tanács egyébként úgy látja: a jelenleginél lazább monetáris kondíciók indokoltak, ami egyértelműen azt mutatja, hogy Simor kisebbségben maradt.

Nehéz hónapok várnak a jegybankelnökre

Az irányadó ráta mérséklésével kapcsolatban Heim Péter annak a véleményének adott hangot, hogy a kamatlábat továbbra is csak óvatosan, a külső és belső kockázatok figyelembevételével csökkentheti a jövőben az MNB monetáris tanácsa. Heim egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az MNB tartalékainak magas szintje lehetővé teszi a tartalékok csökkentését, amennyiben a felszabaduló összeget hazánk adósságtörlesztésre használja fel.

Nyilatkozatára rímel a jegybank monetáris tanácsa három külsős tagjának véleménye is. Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc és Kocziszky György a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva elmondták: a jegybank óvatos kamatcsökkentési ciklusba kezdett.

A hazai kilátásokat tekintve a Századvég Gazdaságkutató vezetője hangsúlyozta: jövőre esély nyílik arra, hogy egyszázalékosnál nagyobb legyen a gazdasági növekedés mértéke, s a hazai gazdaság bővülését az export növekedése, az uniós pénzek lehívásának gyorsítása, az állami beruházások élénkülése alapozza meg, valamint az, hogy a költségvetési szigor már nem szűkíti tovább a hazai gazdaságot. A külső feltételeket illetően Heim várakozásai szerint jövő év elején éri el a mélypontot Európa, s a globális egyensúlytalanság enyhülésére sem lehet számítani a közeljövőben. A konferencián elhangzott, hogy a kínai gazdaság súlya immár eléri a 12 százalékot a teljes világgazdaságon belül, s Kína számára stratégiai fontossággal bír a kelet-közép-európai térség.

További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

Továbbra is napirenden van Orbán Viktor magyar miniszterelnök idei kínai látogatása – hangzott el Szung Tao kínai külügyminiszter-helyettes és Takács Szabolcs, a globális ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes szeptember 5-i megbeszélésén a kínai fővárosban.

Az mno.hu beszámolt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházában megrendezett konferenciáról, ahol még a sokat látott hallgatóságnak is leesett az álla a kínai számok hallatán. Kína hazánk legjelentősebb exportpartnere Európán kívül: évi 7,7 milliárd dolláros kiviteli és 6,6 milliárdos behozatali forgalomra számíthatunk. Peking hazánkban 2,3-2,5 milliárd dollár értékben fektetett be.

Négy országban, így Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.