A monetáris tanács előtt a 6,75 százalékos alapkamat tartására és 0,25 százalékpontos csökkentésére vonatkozó javaslat volt, és a szűk többség a kamatcsökkentésre szavazott – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a keddi tájékoztatón.
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa keddi ülésén 25 bázisponttal, 6,50 százalékra csökkentette az alapkamat szintjét. A jegybankelnök által említett szűk többség arra utal, hogy a tanács 4:3 arányban szavazott a kamatcsökkentésről, akárcsak a múlt hónapban.
Mi áll az alapkamat-csökkentés hátterében?
Az Equilor elemzése szerint a döntésben vélhetően kisebb súllyal esett latba a kedvezőtlenebb folyamatokat tartalmazó inflációs jelentés, inkább a kockázati megítélés javulása játszhatta a főszerepet. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere úgy látja: a váratlan augusztusi kamatvágást követően az elmúlt hónap során az országkockázati mutatók tovább javultak, csak a forint gyengült kisebb mértékben. Bebesy szerint a nemzetközi hangulat az EKB és a Fed likviditásbővítő intézkedéseinek köszönhetően jelentősen javult, ismét megugrott az étvágy a kockázatosabb eszközök iránt.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője úgy vélte: az elemzők megosztottak voltak a kamatdöntést megelőzően, hogy folytatódik-e a kamatcsökkentési sorozat az augusztusi kamatvágást követően, azonban a piacok már beárazták a következő kamatcsökkentést, a határidős kamatlábak pedig három hónapon belül további 25 bázispontos, kilenc hónapon belül pedig összesen 75 bázispontos kamatcsökkentést áraznak.
Simor az inflációról
Simor elmondta azt is, hogy az infláció tartósan a cél fölött maradhat. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb előrejelzése szerint az idén 5,8 százalékkal, jövőre 5,0 százalékkal nőnek Magyarországon a fogyasztói árak.
Az MNB júniusi Inflációs jelentésében 2012-re még 5,3 százalékos, 2013-ra pedig 3,5 százalékos fogyasztói árdrágulást várt a 2011. évi 3,9 százalékos infláció után. „Az infláció az előrejelzési horizont túlnyomó részében számottevően a 3 százalékos cél fölött alakulhat, és csak 2014 második felében érhető el az inflációs cél” – értékelte a jegybanki stáb előrejelzését a szervezet monetáris tanácsa.
Mérsékelt kockázat mellett csökkenhet tovább az alapkamat
A tanácstagok többsége szerint a várható inflációs és pénzügyi folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve összességében a jelenleginél lazább monetáris kondíciók indokoltak – közölte a monetáris tanács a szeptemberi Inflációs jelentéshez kapcsolódó részletes kamatdöntési indoklásában kedden.
Úgy fogalmaztak, ugyanakkor, hogy további kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok tartósak, és a középtávú inflációs kockázatok mérsékeltek maradnak.
Hogyan alakul a GDP?
– Az idén 1,4 százalékkal csökken, jövőre 0,7 százalékkal nő a magyar bruttó hazai össztermék (GDP) – közölte legfrissebb, naptári hatásoktól tisztított adatok alapján számított előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank kedden.
Az MNB júniusi Inflációs jelentésében 2012-re még 0,8 százalékos visszaesést, 2013-ra pedig 0,8 százalékos növekedést várt a 2011. évi 1,7 százalékos bővülés után.
„A monetáris tanács úgy látja, hogy a gazdaság növekedési kilátásai romlottak, a kibocsátás 2013-ban is csak lassan növekedhet. A növekedés forrása az export marad, amit az európai konjunktúra várt élénkülése is támogat” – értékelte a jegybanki stáb előrejelzését a szervezet monetáris tanácsa.