Könnyű préda a kelet-európai munkavállaló

Kizsákmányolják Belgiumban a kelet-európai munkavállalókat, különösen azokat, akiknek nincs munkavállalási engedélye.

TK
2012. 10. 08. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az írás szerint „könnyű prédát” jelentenek a „kevéssé gátlásos” munkaadóknak azok, akik engedély nélkül dolgoznak. Legtöbbjük nem tanúskodik munkaadója ellen, mert attól tart, hogy elveszíti állását – idézi Luc De Valck szakszervezeti vezetőt az újság. A belga társadalombiztosítási szövetség vizsgálati osztályának vezetője, Claude Heirman úgy látja, hogy sok kelet-európait vonzanak a belgiumi szinthez mérten alacsony, de a hazaihoz viszonyítva magas fizetések.

Kényszervállalkozók és emberkereskedelem

A lap arra is kitér, hogy sok kelet-európai kényszervállalkozóként dolgozik Belgiumban. Az ő munkaadójukat így nem köti semmilyen előírás, amely például az alkalmazottainak adandó minimálbérre vagy a munkaidőre vonatkozik, és a járulékok fizetése sem a munkaadó felelőssége. A lap kiemeli, hogy a Kelet-Európából érkező munkások közül sokan az építő- és a húsiparban dolgoznak, illetve takarítanak vagy fuvaroznak.

Minden tizedik dolgozó volt már depresszió miatt távol munkájától – állapították meg hét európai országban készült felmérésükben az Európai Depresszió Szövetség (EDA) kutatói.

Korlátozások Európa-szerte

Nagy szükség volt a németországi munkavállalás korlátozására az Európai Unió 2004-es bővítését követő hét évben, és a felkészülés időszakát nemcsak Németország, hanem az érintett kelet-közép-európai országok is jól kihasználták – fejtette ki korábban a német munkaügyi és szociális minisztérium parlamenti államtitkára. Nagy-Britanniában pedig az EU-tagállamokból érkezők szabad beutazásának felülvizsgálatát fontolgatja a kormányzó brit Konzervatív Párt – mondta vasárnap megjelent nyilatkozatában Theresa May brit belügyminiszter.

Sztrájkolnak az orvosok és nővérek Észtországban. 20-40 százalékos béremelést követelnek. Egy orvos most átszámítva havi 500 ezer forintot keres, de még így is tömeges az elvándorlás Finnországba, ahol kétszer ennyi a bér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.