Parragh: Erőn felül teljesítettek a gazdaság szereplői

Parragh László szerint a gazdasági-pénzügyi válság évei alatt a magyar gazdaság szereplői erőn felül teljesítettek.

PR
2012. 10. 01. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke erről Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara negyvenegyedik tisztújító küldöttgyűlésén beszélt hétfőn. Parragh emlékeztetett arra, hogy Magyarország így is a válság egyik legnagyobb vesztese volt: 2008-hoz képest 2011 végéig 3,9 százalékkal esett vissza a GDP.

Parragh László elmondta, a magyar gazdaságot négy nagyon komoly sokkhatás érte: a kereskedelem visszaesése, a cserearányok romlása, az állami kiadások „összezuhanása”, valamint a hitelpiac szűkülése, jószerivel befagyása. Amíg nem fordul meg a trend, nem lesz javulás, az okok felszámolása nélkül nem lehet sikeres növekedési programot alkotni – szögezte le.

Kifejtette, Magyarország jószerivel az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, ahol az utóbbi években csökkent a kihelyezett hitelek mennyisége, miközben egy növekvő gazdasági környezetben a hitelek folyamatosan nőnek. Az, hogy ez a válság alatt megtorpan, természetes, de az, hogy 2008-hoz képest a hitelállomány euróban számolva 11,7 százalékkal csökkent, drámai – tette hozzá, jelezve azt is: biztos, hogy monetáris eszközöket kell alkalmazni ahhoz, hogy a cégek Magyarországon bejegyzett bankoktól vegyék fel a hiteleket, ugyanakkor az adórendszert egyebek mellett a megtakarítások ösztönzésére kell használni.

Uniós források

Parragh kiemelte: az uniós források kérdésében az MKIK komoly befolyást szeretne elérni, a kamarának ebben is „markáns lesz a hangja”. Emlékeztetett, a pénzfelhasználást nagyon erősen kritizálta a szervezet. Míg 2004 és 2006 között 90 százalékban sikerült lehívni az uniós forrásokat – amelyek 30 százalékát gazdaságfejlesztésre fordították –, addig 2007-től mostanáig csak 36 százalékát, és a pénzek alig több, mint 12 százaléka ment gazdaságfejlesztési célokra.

Mind mondta, ekkora pénzt odahagyni súlyos hiba, éppen ezért a kamara számára is meghatározó lesz, hogy az unió következő, 2020-ig tartó költségvetési időszakában hogyan osztják majd el a forrásokat. Hozzátette: az lenne a kívánatos, hogy az uniós pénzek döntő hányada a gazdaságban hasznosuljon.

Parragh László szerint az elmúlt időszakban jelentősen nőtt a területi kamarák befolyása, és ez – reményeik szerint – a következő négy évben tovább fog nőni, mivel már a kormányzat is felismerte, hogy modern, európai kamarai hálózat nélkül nem tudja megszervezni a gazdaságot. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara tisztújításán ismét Bihall Tamást választották a megyei kamara elnökének.

Parragh szerint óriási előrelépést hozhat a munkahelyvédelmi akcióterv

Parragh László még júliusban beszélt arról, hogy a kormány munkahelyvédelmi terve óriási előrelépés a magyar kis- és középvállalatok támogatásában, és túlmutat a munkahelyteremtés, munkahelymegőrzés kérdésen. Mint mondta: arra számít, hogy a reálgazdaságban tovább folytatódhat a 2010 óta tartó pozitív foglalkoztatottsági trend. Idén június–augusztusban tovább folytatódott a foglalkoztatottak számának 25 hónapja tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva – emeli ki pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium a Központi Statisztikai Hivatal közölt munkaerő-piaci adatai kapcsán.

Munkahelyvédelmi akcióterv

Orbán Viktor miniszterelnök július 2-án tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet jelentett be napirend előtti felszólalásában a parlamentben. Szijjártó Péter államtitkár közlése szerint a tranzakciós illetékből fedezi a kormány a munkahelyvédelmi program egy részét. A költségek harmadát, mintegy százmilliárd forintot, a jegybank befizetései adják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.