Hozzátette: az ezt lehetővé tévő rendelet november 22-én jelent meg. A rendelet célja, hogy a lehető legteljesebb mértékben felhasználhatóak legyenek az ágazat számára – ezen belül is a beruházásokra – rendelkezésre álló uniós támogatási források. A szaktárca ezért dolgozta ki az előlegfizetés lehetőségét, amit a gazdálkodók 110 százalékos bankgarancia mellett vehetnek igénybe.
Az Európai Unió következő költségvetési időszakában sem csökkennek a Magyarországnak jutó vidékfejlesztési források – mondta V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára október 11-én Hajdúböszörményben, az országos urbanisztikai konferencia megnyitóján.
Emlékeztetett: a 2007–2013 között az ágazat rendelkezésére álló uniós támogatási forrás mintegy 1350 milliárd forint, amelynek mintegy kétharmada – 800 milliárd forint – jut a beruházások támogatására. V. Németh Zsolt elmondta: eddig a forráslekötés aránya mintegy 86 százalék, a kifizetések aránya pedig mintegy 50 százalék körül mozog. Hozzáfűzte: a forráslekötések arányát a tárca szeretné 90 százalék fölé növelni.
Az előlegfizetés minden támogatásigénylést érint
Az előlegfizetés lehetősége szinte valamennyi mezőgazdasági beruházást érinti. Így támogatási előleg kérhető például: az integrált közösségi szolgáltató terek (IKSZT-k) megvalósításához, ültetvények korszerűsítéséhez, állattartó telepek modernizálásához, a falumegújításhoz és a vidéki örökség megőrzéséhez is. Az államtitkár az MTI kérdésére közölte: az előlegfizetéshez összesen mintegy 120 milliárd forintos forrásszükséglettel számol a szaktárca.
A gazdák lehetőségei nőni fognak
A vidékfejlesztési támogatásokon belül a fiatal gazdák lehetőségei nőni fognak, mert az uniós támogatási rendszer átalakul és a nemzetállamok tematikus alprogramot is létrehozhatnak számukra – mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár egy konferencián november 23-án, amelyet a magyar és a szlovák fiatal gazdák szervezetei rendeztek a szlovákiai Búcson.