A Portfolio.hu pénteken arról írt, hogy számításai szerint egy 20-25 százalékos önkormányzati adósságleírás miatt a bankoknak 122-153 milliárd forintos veszteségük keletkezne. Ezt annak kapcsán tette közzé a portál, hogy a Népszabadság kormánypárti politikusoktól úgy értesült: 20-25 százalékos diszkonttal venné át az önkormányzatok banki tartozását az állam. A kormány szerint banki szempontból kockázatosak az önkormányzati hitelek. Azt azonban a lap szerint még nem lehet tudni, hogy a diszkont az adósság egészére vagy csak a kockázatosabb részére vonatkozna.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint gyors és hatékony kormányzati beavatkozásra van szükség az önkormányzatok adósságrendezésében, mert 2007 és 2010 között összességében közel nyolcvan százalékkal nőtt a települések pénzintézetekkel szembeni tartozása.
Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság deviza részének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, míg most az önkormányzati adósság átvételével tovább folytatódik ez a tendencia – olvassa el az mno.hu összeállítását!
Veszteséggel járna az átvállalás?
A Portfolio.hu szerint a nem teljesítő és az átstrukturált önkormányzati adósság aránya együttesen alig haladja meg a 10 százalékot, vagyis sokkal jobb minőségű az önkormányzati portfólió a vállalatinál vagy a lakosságinál. A számítások szerint egy 20-25 százalékos adósságleírás miatt – ha a 612 milliárd forintnyi átvállalás mind banki követelést érint – a bankoknak 122-153 milliárd forintos veszteségük keletkezne, amit a céltartalékok visszaírása maximum 10 milliárd forint körüli összeggel mérsékelne. Mindez egy újabb, éves bankadónak megfelelő összegű terhet róna a bankszektorra – közölte a Portfolio.hu.
Giró-Szász: Közlik, ha lesz érdemi információ
A kormányszóvivő az MTI kérdésére ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy jó lenne, ha ezekben a pénzügyi kérdésekben mindenki tartózkodna a találgatásoktól. „A kormány tárgyal az önkormányzatok adósságcsapdából történő kimentéséről, először a településekkel, azután a bankokkal. A tárgyalások előrehaladásával párhuzamosan amint lesz érdemi információ a témában, közölni fogjuk” – rögzítette.
Jobb alkupozíció
A Giró-Szász András kormányszóvivő hétfőn az MTV háttérműsorában rémhírterjesztőknek nevezte azokat, akik az átvett adósság ki nem fizetéséről beszélnek. „Más kérdés, hogy a kormány, élve pozíciójával és politikai mozgásterével, mindig is igyekezett a legjobban megvédeni a magyar állam, a magyar nemzet és a magyar állampolgárok érdekeit” – tette hozzá. Kifejtette: amikor a kormány átvállalta az adósságot, világossá tette, hogy könnyebb alkupozícióba kerül a bankokkal szemben azáltal, hogy nagy tömegű adósság van a kezében.
Rogán Antal szerint járható egy olyan arany középút, ami a bankok számára is megfelel. –Tárgyalni kell a bankokkal, hogy az állam kedvezményt kapjon az önkormányzatoktól átvállalt adósságból – mondta a frakcióvezető a Hír Televíziónak.
Éppen idejében született meg a döntés
Orbán Viktor miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az állam 1956 önkormányzattól összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át. A kormány döntése értelmében az ötezresnél kisebb településeket teljesen tehermentesítik, míg az ennél nagyobb településeken átlagosan 40 százalékos lesz az adósságátvállalás. A segítség még éppen idejében érkezett, mivel a fölvett adósságok 80 százalékát a 2014-től kezdődő időszaktól kellett volna törleszteni.